• Haberler> > Küçük Esnaf Endişeli

  Küçük Esnaf Endişeli

  Küçük Esnaf Endişeli

  17 Mayıs saat 05:00’e kadar sürecek olan tam kapanma süreci küçük esnaf için adeta kabus oldu. Destek paketi bekleyen esnaf bu süreçte 1 liraya muhtaç olma kaygısı yaşıyor.  

  Koranavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni karar 29 Nisan ile 17 Mayıs arası tam kapanma yönünde oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrası geçim sıkıntısı çeken Isparta esnafı kara kara düşündü. Desteksiz tam kapanmaya tepkisini dile getiren Üniversiteli, Pazarcı genç Emrullah Tepe desteksiz kapanmayla yaşayacağı mağduriyetleri anlattı.

  Pandemi döneminde alınan birçok önlemlere rağmen hız kesmeden artan vaka artışlarının ardından Kabine toplantısı yapıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbirlerin açıklamasını yaptı. Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği açıklamada 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma olunacağı böylelikle vaka sayılarının hızla düşmesi umut edildiği belirtildi. Alınan yeni kararların ardından hüzne kapılan sektörlerin başında pandemiden en çok etkilenen esnaflar oldu.

  19 günlük kapanmaya sitem eden Pazarcı, Emrullah Tepe desteksiz kapanmanın olumsuzluklarına değindi. Tepe “Bir ay ne yiyeceğiz.” Diyerek mağduriyetini dile getirdi. “Öncelikle Korana virüse karşı alınan yeni kararlar İnşallah meyvesini verir. Çünkü buna hepimizin çok ihtiyacı var. Ancak alınan bu kararların özellikle pazarcı arkadaşlarımı, esnaf abilerimi artık çıldırtma noktasına getirdi. 1 ay daha zarara girecek olan bu sektörlere devletin yardım etmesi gerektiğini aksi taktirde bu sürecin insanları hem maddi hem de manevi anlamda ciddi zararlara uğratacağını düşünüyorum.” Dedi. Kapanmanın destekle gerçekleşmesinin doğru olacağını ve devlet tarafından yardım elinin uzatılması gerektiğini belirten Tepe, insanların sitemlerinde haklı olduklarını ima etti. “Alınan bu tedbirlerde insanların derdi, desteksiz bu sürece tabi tutulmaları, dile getirdikleri isyankar ve sitemkar sözler bu yüzden. Yoksa korana virüs artsın, ne olacaksa olsun şeklinde değil destekle bu süreci atlatmanın derdinde. Tam kapanma olacaksa bile destek paketlerinin açıklanması ve bu zor süreci en az zararla geçirilmesi yüreklere bir nebzede olsa su serpecek. Zaten bu takviyeler yapıldığı takdirde niye insanlar isyan etsinler ki? Tüm mesele bundan ibaret işte.” Dedi.

  Desteksiz kapanmaya karşı sitemlerini dile getiren Emrullah Tepe. Pandemi sürecinde eğitim hayatındaki mağduriyetlerine de değindi. “Ben Ziraat Mühendisliği okuyorum ailemden uzak bir hayatım var ve geçimimi Pazarcılık yaparak sağlıyorum. Aniden alınan bu kararların ben ve benim gibi çalışan birçok genci etkiliyor. Bu yüzden öğrencilere bu konuda daha çok destek sağlanmasını ve arkasında durulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda genç nüfusta bunalım, stres kaygı artışları var. En basitinden yarınımı düşünmekten abartısız söylüyorum 1 lirasız kalır mıyım? Korkusundan anksiyete ve panik atak başlangıcı oluştu.” Şeklinde konuştu. Tepe son olarak konuşmasında “ Dediğim gibi halkında, esnafında tepkisi getirilen tam kapanmaya değil bu süreçte insanların kaderine mahkum bırakılması. Bu yüzden umarım insanlar hassasiyetle tedbirlere uyar, Devletinde desteği ile en az zararla atlatır.” İfadelerini kullandı. (NUMAN BÜYÜKÜNSAL)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler