• Haberler> > Koyun Keçi Kırkma Mesaisi Başladı

  Koyun Keçi Kırkma Mesaisi Başladı

  Koyun Keçi Kırkma Mesaisi Başladı

  Isparta’da koyun – keçi yetiştiricileri, sıcaklıkların artmasıyla koyun ve keçilerini kırkıp, aşı ve ilaçlarla hastalıklardan korumaya çalışıyor.

  Küçükbaş hayvan sahipleri, sıcakların artmaya başlamasıyla koyunların rahatlaması, et ve süt veriminin artması için yün kırkımına başladı. Isparta’nın önemli Kayak Merkezlerinden olan Davraz Kayak Merkezinin altında bulunan Kulovası’nda küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan besiciler, birbirleri ile yardımlaşarak koyun kırkımı yapıyor.
  Besiciler, sabahın erken saatlerinde başladıkları kırkım işleminin yanında aşı ve ilaçlarla hayvanlarını hastalıklara karşı da korumaya alıyor. Çocuklar da babalarına yardım ederek koyun kırkımını öğreniyor. Hummalı bir çalışmayla kırkılan yünler ise halıcılığın önemli bir geçim kaynağı olduğu ilçedeki tesislere gönderilerek iplik haline getiriliyor.
  Besiciler, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bölgede koyun yünü üretiminin önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, “Koyunlarımızın daha verimli olması, iyi beslenmesi için bu kırkımların yapılması gerekir. Kırkılan yünleri de tüccara satarak hayvanlara yem alıyoruz. Bu yıl kilogram fiyatının 2 lira olduğunu öğrendik. Bu yıl koyun yününü soran birçok tüccar var. Fiyat yükseldi, besicilerimiz kırkımdan güzel bir gelir elde edecek” dediler. (www.medya32)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler