• Haberler> > İstihdam Kurulu Toplantısı Yapıldı

  İstihdam Kurulu Toplantısı Yapıldı

  İstihdam Kurulu Toplantısı Yapıldı

  2021 yılı 3. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda 2021 yılı Ocak – Haziran dönemi kurul faaliyetleri görüşüldü.

  Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu kurulda yaptığı konuşmada toplantının iki başlık altında ele alınacağını belirterek birinci bölümde iştiham ikinci başlıkta ise alanda iş arayanlar ile sektör temsilcilerini bir araya getirme projelerinin görüşeceğini kaydetti. Vali Seymenoğlu “Daha önceki toplantılarımızda engelli kardeşlerimizin sunduğu projeler ile devletten hibe desteği alabileceklerini açıklamıştık. Bizlere başvuruda bulunan 5 girişimciye hibe çeklerini vereceğiz. Diğer bir konumuz ise daha çok eğitim camiamızı ilgilendiriyor. Bu kapsamda Mesleki ve Teknik okullarındaki öğrencilerimizi sanayici ve diğer girişimciler ile buluşturacağız. Bu konuda Isparta TOBB Meslek Lisesi müdürümüz okulunda yaptığı çalışmaları kurul üyelerimize sunumla anlatacak. Acaba sadece diploma verip öğrencilerimizi gönderiyor muyuz,  yoksa onların mezuniyetinde yüksekokullara gitmelerine bir katkımız oluyor mu? Ya da onları istihdama kazandırabiliyor muyuz? İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun amacı bu. İş arayanlar ile işe yerleşmek isteyenleri bir araya getirmek.” dedi.

  Ardından engelli vatandaşların hibelerden daha fazla faydalanması kapsamında kültür mantar yetiştiriciliği projesi ile İsmail Yeşilyurt’a 41.050 TL, Baskılı stick şeker tuz imalatı projesi ile Osman Ali Kılınç’a 65.000 TL, kafe – kafeterya projesi ile Sezer Aydın’a 57.900 TL, büyükbaş hayvan ve süt üreticiliği projesi ile Şükrü Aslan’a 49.500TL, reklam promosyon baskı çözümleri projesi ile Ramazan Cihan Aydoğdu’ya 45 bin liralık çekleri Vali Ömer Seymenoğlu tarafından verildi.

  Programda mesleki ve teknik eğitim veren liselerin mevcut durumu ve bu okullardaki öğrencilerin istihdam durumlarının değerlendirilmesi kapsamında Isparta TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Topdal Kurul üyelerine sunum gerçekleştirdi.

  İŞ-KUR Isparta İl Müdürü Mustafa Höke, salgın süresince 33.623 kişiye 191.283.436 TL kısa çalışma ödemesi gerçekleştirdiğini söyledi. İl Müdürü Höke işsizlik rakamlarını da kurul üyeleri ile paylaşarak, Türkiye geneli 2020 yılı işsizlik oranının %13,2 iken Isparta’da bu rakamın Türkiye ortalamasının altında olduğunu kaydetti. Höke; “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda 183 Güvenlik Görevlisi ve 400 Temizlik Görevlisi olmak üzere toplam 583 kişi toplum yararına program kapsamında istihdam edilmiştir” dedi.

  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda ayrıca engelli ve eski hükümlü işçi çalıştırmayan işverenlere kesilen idari para cezalarını kullandırmaya yetkili komisyona gönderilmek üzere hazırlanan 2021-3 dönem engelli ve eski hükümlü projeleri kurul üyelerince oylanarak kabul edildi.

  Bunun yanında 2021 Yılı Ocak-Haziran dönemi kurul faaliyetleri kurul üyeleri tarafından görüşülürken, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu yönetmeliği gereği yürütme kurulunda yer alacak Kurumlarda belirlendi. (ISPARTA VALİLİĞİ BASIN BÜROSU)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler