• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Isparta Tarımının Yeni Gözdesi

  Isparta Tarımının Yeni Gözdesi

  Isparta Tarımının Yeni Gözdesi

  Isparta’da Mayıs ayında Pandemi döneminde demonstrasyonu kurulan, 1950 adet ünlü, 740 adet burak kavun çeşitleri ile ilgili tarla günü yapıldı.

  Tarım ve Orman Bakanlığı kurumlar arası işbirliği yayın projesi kapsamında,  Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve tescil ettirilen BURAK ile ÜNLÜ kavun çeşitlerinin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğinde, merkeze bağlı Küçükgökçeli köyünde yetiştirilen kavun bahçelerinde tarla günü gerçekleştirildi.

  Covid-19 ile mücadele tedbirleri alınarak düzenlenen tarla gününe, İl Müdürü Eyup Adıgüzel, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Bayraklı, Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli teknik personel ve üreticiler katıldı.

  Kurulan deneme bahçesinde olgunlaşan kavunlar toplanırken çeşitlerin verimliliği de gözlemlenerek sonraki yıllarda ekim alanının genişletilmesi öngürüldü. Toprak yapısının son derece uygun olduğu bölgede kavun ekim alanlarının genişleterek verimli toprağın değerlendirilmesi ile birlikte bir ürünün daha İlimiz tarım sektörüne kazandırılmasının gerektiğini belirten İl Müdürü Adıgüzel; “yörenin iklim şartlarına da uyum sağlayan kavunun daha sulu ve aromatik olduğunu gözlemledik. Isparta’nın yeni gözdesi olmaya aday bir tür olmasını temenni ediyorum. Ayrıca yerli çeşitlerimiz olan Burak ve Ünlü kavunlarımızın yetiştirebilmenin heyecanı ile başta bu projeyi destekleyen Bakanlığımıza ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teşekkür ederim. Emeği geçen Kurumum personellerini yürekten kutluyor, çiftçilerimize de hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum” Dedi. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler