• Haberler> > İhracat Arttı İthalat Azaldı

  İhracat Arttı İthalat Azaldı

  İhracat Arttı İthalat Azaldı

  TÜİK Antalya Bölge Müdürü Muhammet İlyas Uysal, 2021 Yılı Nisan Ayı Dış Ticaret İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını açıkladı.  Isparta’da İhracat 2021 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %169,3 artarak 38 milyon dolar, ithalat %4,5 azalarak 3,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Dış ticaret istatistikleri genel ticaret sistemi ve özel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemine göre hesaplanmaktadır. Genel ticaret sisteminde, bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan mallar kapsanmaktadır. Bu sistemde, ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılmaktadır. Özel ticaret sisteminde ise, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almamakta, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanmaktadır.

  Bu bağlamda, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle üretilen dış ticaret istatistiklerinin ödemeler dengesi ve ulusal hesaplar gibi ekonomik istatistiklerde yapılan revizyonlara uyumlu hale getirilmesi amacıyla, Ocak 2020’den itibaren ayrıntılı olarak genel ticaret sistemine göre yayımlanmaktadır. Özel ticaret sistemine göre dış ticaret istatistiklerine ise bülten ve ekinde özet olarak yer verilmektedir.

  2021 Yılı Nisan Ayı Dış Ticaret İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını TÜİK Antalya Bölge Müdürü Muhammet İlyas UYSAL açıklamıştır:

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %109,2 artarak 18 milyar 786 milyon dolar, ithalat %61,1 artarak 21 milyar 844 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Antalya’da İhracat 2021 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %57 artarak 196,9 milyon dolar, ithalat %14 artarak 117 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Isparta’da İhracat 2021 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %169,3 artarak 38 milyon dolar, ithalat %4,5 azalarak 3,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Burdur’da İhracat 2021 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %82,2 artarak 24,3 milyon dolar, ithalat %754,2 artarak 4 milyon dolar olarak gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler