• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Hünnap’ta Hasat Zamanı

  Hünnap’ta Hasat Zamanı

  Hünnap’ta Hasat Zamanı

  Tüm Dünya’da lezzet ve şifa kaynağı olarak bilinen Isparta’da da yetiştiriciliği yapılan hünnap meyvesinin hasat zamanında yüzler gülüyor.

  Son yıllarda revaçta olan hünnap meyvesinin Gönen’de başarıyla üretimi yapılmakta ve Eylül ayı sonunda başlayan hasat Ekim ayı ortalarına kadar devam ediyor.

  İlçede önemli bir alternatif ürün haline gelen hünnap, yetiştiriciler tarafında kısa sürede benimsenerek üretimi giderek artıyor.

  İlimiz ikliminin uygun olması, hastalık ve zararlısının az olması, 3. yılda verime başlaması ve 6. yılda maksimum verime ulaşması küçük aile işletmeleri için hünnap yetiştiriciliğini avantajlı hale getirmekte. 1 dekar alana 30 hünnap fidan dikilmekte ve ağaç başına yaklaşık 20 kg ürün elde ediliyor.

  Gönen’de yaklaşık 50 dekar alanda üretimi yapılan hünnap bitkisinin pazarı giderek büyümekte ve ortalama 10 TL’den satılıyor.

  Ayrıca hünnap meyvesinden sirke, ezme, pekmez ve hünnap kurusu yapılmakta ve katma değeri artırılarak daha yüksek fiyatlara satılıyor.

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yakından takip edilen hünnap meyvesinin üretim alanı ve veriminin artırılması için bilgilendirme ve saha çalışmaları devam ediyor. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler