• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Hünnap Üreticisine Hasat Eğitimi

  Hünnap Üreticisine Hasat Eğitimi

  Hünnap Üreticisine Hasat Eğitimi

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekibinden oluşan heyet hünnap bahçesini ziyaret ederek üreticilere hasat sırasında uygulanacak teknikler hakkında bilgiler verdiler.

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede; “Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi koordinesi ve desteğiyle İlimizde tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı uygulanmaktadır.

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak için hazırlanan yayım projesi yeni alternatif tarımsal üretim çeşitlerinden biri olan hünnap meyvesini kadın çiftçiler eliyle yaygınlaştırarak bölge üretiminin geliştirilmesi amacıyla uygulanan “Hünnap Projesi” dâhilinde bir kadın çiftçimiz tarafından Gönen ilçesi Koçtepe köyünde  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile kurulan hünnap demonstrasyon bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekibinden oluşan heyet hünnap bahçesini ziyaret ederek üretici Pınar Uludağlı’ya hasat sırasında uygulanacak teknikler hakkında bilgiler verdiler.

  İlimizde mevcut tarımsal faaliyetlere alternatif olarak hünnap yetiştiriciliğinin eklenmesi ile üretim faaliyetleri çeşitlenip gelişecek ve bunun sonucunda da kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına, tarım ve sanayi entegrasyonuna ve kırsal alanlardan göçün önlenmesine hizmet edecek, kadın çiftçilerimizin kazançlarının artması ile refah seviyeleri yükselecektir.

  Hünnap demonstrasyon bahçesi proje uygulayıcısı kadın çiftçimizin ürününün bol, kazancının bereketli olmasını temenni ediyoruz” denildi. (YILDIRIM ERSOY)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler