• Haberler> > Etkinlik Sen Artık Isparta’da

  Etkinlik Sen Artık Isparta’da

  Etkinlik Sen Artık Isparta’da

  Tüm etkinlik sektörünün ilk ve tek sendikası ETKİNLİK-SEN Ankara Merkez Yönetimi tarafından Isparta İl Başkanlığı görevine şehrimizde düzenlenen etkinlikler ve televizyonda yaptığı programlar ile tanınan Ruzin Azerhan atandı.

  Şehrimizde uzun süredir Etkinlik Sektörünün ( DÜĞÜN SALONU İŞLETMECİLİĞİ- ORGANİZASYON HİZMETLERİ – RESTORAN VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ- PRODÜKSİYON HİZMETLERİ- FUARCILIK – MENAJER ve AJANS HİZMETLERİ- CATERING ve GIDA İŞLETMECİLİĞİ vs ) Organizasyon alanında faaliyette olan Hayalevi Organziasyon sahibi, Kanal32 de yayınlanan Gün Başlıyor programı yapımcı ve sunucusu Ruzin Azerhan  Ankara Merkezli ve Ulusal ve Uluslararası Çapta Faliyetlerini Yürüten Tüm ETKİNLİK sektörünün ilk ve tek İşveren Sendikası ETKİNLİK-SEN de Isparta  İl Başkanlığı görevine atandı.

  Etkinlik sektöründeki 25 yıllık tecrübesi ve yaptığı örnek Etkinlik ve Organizasyonlarla dikkat çeken Azerhan  “etkinlik  camiası adına , sektör paydaşlarımın yaşadıkları problemlerin çözümlerine katkıda bulunmak, sektörün gelişimi ve en doğru şekilde temsilini sağlamak ve birlik ve beraberliği sağlamak adına buradayım.  “dedi.

  Çalışmalarına başlayan  Azerhan kendisini göreve uygun gören ETKİNLİK-SEN’in Genel Başkanı Ali Koray Özandaç’a  ve Yönetim Kurulu Üyeleri ne teşekkür ederek “Farklı şehirlerde farklı kültürlerde ama aynı sıkıntıları yaşayan işletmeleriz.

  Sendika olarak amacımız bir araya gelerek sektörün gereklilikleri doğrultusunda meslektaşlarımızın her sıkıntısını çözüme kavuşturmak, iktisadi ve sosyal menfaatlerini korumak ve bütün resmî kurum ve kuruluşlar önünde meslektaşlarımızı temsil etmek. Kayıt dışı etkinliklerin önüne geçmek, çözüm üretmek, fiyat standartları belirlemek,mesleki standartlar getirmek, mücbir sebeplerve pandemi gibi etkinlik iptaline neden olan problemlere karşı sigorta güvence sistemi getirmek,mesleki çalışma ve sözleşme standartları getirerek karşılıklı hak ihlallerinin önünü kapatmak, sözleşmelerdeki hak kayıplarını önlemek,mesleki satandartlar, hukuki içerik ve prosüdürlere uygun sözleşme altyapısını oluşturmak, ruhsat çeşitliliği ve standartları, hizmet içi  eğitim, meslek tanımları,nace kodu sıkıntıları,mesleki yeterlilik sıkıntıları,hakem heyetlerinde sektör paydaşlarımızın  temsiliyet sorunu,kaparo olgusunun doğru tanımlanması gibi yıllardır içinde uğraştığımız sorun ve eksiklikleri tamamlamak adına uzun ve zor bir yola çıktık.Sendikamızın Isparta teşkilatmasında yer alarak yıllardır ilimizde sektöre organizasyon,düğün salonu,sahne ses ışık, prodüksiyon, müzisyen, çiçek, balon, kumaş süsleme olarak hizmet veren, istihdam sağlayan; Kasım Kutlu, Eşref Aydemir, Murat Çığır, Yusuf Aktaş, Mustafa Yıldırım, Devrim Atmaca, Ayaz Nergiz, Barış Karabulut, Yunus Demir, İbrahim Cansever, Cihan Kaya, M.Şevket Karahaliloğlu’na ayrı ayrı teşekkür ediyor, sektördeki tüm işverenlerimizi çatımız altına davet ediyorum. Gelin bir olalım, güçlü olalım ”dedi.

  PANDEMİ SÜRECİNDE BELİRSİZLİĞİ, ÇARESİZLİĞİ, SAHİPSİZLİĞİ YAŞADIK…

  Etkinlik sen Isparta İl Başkanı  Ruzin Azerhan pandemi sürecini değerlendirerek sektörün durumu ve beklentilerini  dile getirdi “Yılda 600 bin düğün, 1,5 milyon etkinlik yapılan ülkemizde bizler  vergi veren, kayıtlı çalışan işletmeler ve işverenler olarak sektörümüzde 50 kadar meslek grubu ile birlikte yaklaşık 16 milyon kişiye iş istihdamı sağlıyoruz”diyerek  pandemi sürecinde belirsizliği, çaresizliği, sahipsizliği yaşadıklarını ve bu sebeple en çok mağdur olan sektör olduklarını kaydetti.

   

  Azerhan “Etkinlik Sektörü pandemi sürecinde büyük bir kaos yaşadı. Bu süreçte etkinlik sektörü işverenleri olarak gördük ki ekinlik sektörünü her alanıyla bütünde birleştiren ve her parçasıyla işleyişini hem devletimize hem kamuoyuna anlatan bir mekanizma olmalıydı.. Kapora iadeleri, tarih ertelemeleri, oyun ,dans olup olmayacağı , kişi sayısı belirsizliği, yemek servisi şekli ve problemleri, sadece 2 gün önceden bildirilen yasak ve tedbirler bizler için aşılması gereken problemlerdi. İşveren Sendikamızı pandemi dönemi öncesinde kurmuş, etkinlik sektörünü kapsayan tüm meslek gruplarıyla birlikte meslek tanımlarımızı yapmış olup işleyişimizi doğru ifade edebilmiş olsaydık hem toplum sağlığı açısından hem sektörümüz açısından daha olumlu bir süreç yaşamış olabilirdik.

  SESİMİZİ DUYURAMADIK

  Biz profesyonel etkinlik mekan işletmecileri ve organizasyon firmalarımızın yaptığı tüm etkinlikler HES kodu dahil belirlenen tedbirler çerçevesinde ve önceden alınan izinler ile gerçekleşti. Kolluk kuvvetlerimiz tarafından düzenli olarak belirlenen tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili eksiksiz bir şekilde denetlendik. Bu dönemde maalesef bulaş riskini artıran etkinlikler ve düğünler  ülke genelinde tamamen denetim dışı olarak gerçekleştirilen köy, sokak, bağ, bahçe, bina korunakları gibi mecralarda yapılan kontrolsüz düğün ve etkinliklerdi.

  Bizler bu problemi daha ilk günlerde tespit edip gerekli mercilere sesimizi duyurmaya çalıştık ama duyuramadık. Günümüzde yapılan araştırmalar ile açık alanlarda mesafe gözetmeksizin Sigara Dumanı ile bile yayıldığı tespit edilen Virüs’ün Bulaş sorumluluğu haksız bir şekilde etkinlik sektörüne mal edildi. Binlerce m2 genişlikte kapalı veya açık alanlarda hizmet veren mekanlarımız, hazırlanan hijyen ve mesafe tedbirleri, sakıncalı bulunan ikramlar, kişi kısıtlamaları, tüm denetimlere rağmen binlerce sektör işvereni ve milyonlarca çalışan personel orantısız uygulamalardan mağdur oldu.Sonucunda da kapora iadeleri , kira problemleri, işçi işveren problemleri, vergi, elektrik, su ödemeleri ile kredi ve kamu desteklerine ulaşamama problemleri ile mücadele ettik ve hala dayanmaya çalışıyoruz. Sektör olarak  toplum sağlığını, çalışanlarımızın sağlığını, etkinliklerimize gelen davetlilerimizin sağlığını herşeyin üzerinde tutan işletmeler olarak üst düzey önlemleri önemsiyoruz ve geleneklerimizi devam ettirirken aynı zamanda ekonomiye olan katkımızı da artırarak sürdürmek istiyoruz.

  DEVLETİMİZLE İSTİŞARE İÇERİSİNDE OLMAYI DİLİYORUZ

  2021 sezonu için devletimizle istişare içerisinde olmayı diliyoruz. Bunun için çeşitli çözüm önerileri sunmak istiyoruz. Fabrikalar yüzlerce işçisi ile çalışırken, toplu taşıma araçlarında insanlar seyahat etmek durumundayken, Testsiz ve serbest Yurt Dışı turizm hareketi devam ediyorken Tek başına Hizmet ve Etkinlik sektörünü suçlamanın da doğru ve yeterli olmadığı da aşikardır. Zamanı ve süreci uzatmak Virüsü bitirmiyor. Geçici çözümlerle  etkinlik sektöründe iflaslar önlenemiyor. Verilen destek ve açıklanan paketler sektör mağdurlarının yaralarına ya ulaşmıyor ya yetmiyor. Sağlık Birimlerinin ve Kolluk Kuvvetlerinin rahatlamasının sağlanmasıyla tam bir denetim ile hizmet sektörümüzün açılacağı takvim ile ilgili net bir plan ve açıklama yapılmasını talep ediyoruz. Bozulan toplum psikolojisi hizmet ve etkinlik sektörünün desteği olmadan düzelmeyecek. Sektörümüzün de dayanacak gücü kalmadı, 2021 sonunda sektör tamamen el değiştirmiş olacak korkusunu yaşıyoruz. Turizmde 40 milyar doları hedefleyen ülkemiz, hizmet ve etkinlik sektörünün desteği olmadan bu hedefe ulaşamaz. Yıllarını bu sektöre vermiş, tecrübeli ve bilgili işletmecilerin kaybedilmemesi ve işten el çektirilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.Bizler hemen ertesi gün etkinlik gerçekleştirecek bir sektör değiliz bizim etkinliklerimiz aylar öncesinden planlanan ön hazırlık süreci olan özel günlerdir . Aşağı yukarı bir açılış takvimi bildirilirse bizler rezervasyonlarımızı almaya başlayabiliriz . Ve bu takvim çerçevesinde ne zaman açılacaksak o tarihe kadar kredi ve ödemelerimizin ertelenmesini talep ediyoruz . Bizler kendi yaralarımızı sarmaya hazırız . Hayat etkinlik sektörünün normale dönmesiyle olağan akışına kavuşacaktır. (YUSUF HIRKA)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler