• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Elmada Fiyat Kaosu Rekabet Kurulu’nda

  Elmada Fiyat Kaosu Rekabet Kurulu’nda

  Elmada Fiyat Kaosu Rekabet Kurulu’nda

  Toplumun hukuksuzluk olarak nitelendirdiği tüm konularda çekinmeden adım atacaklarını kaydeden Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Elma Üreticilerinin yaşadıkları fiyat sıkıntısı ile ilgili de harekete geçtiklerini kaydetti. Isparta Barosu üreticiye karşı anlaşmalı fiyat kırımı konusunda Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.

  Isparta Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Kanal32 Televizyonu’nda yayınlanan Gün Başlıyor programında Ruzin Azerhan ve Bora Tüfekli’nin konuğu oldu. Hafta içi her gün 09:00 – 11:00 saatleri arasında canlı olarak yayınlanan programın stüdyo konuğu olan Çankaya, Isparta Barosu’nun çalışmalarını ve genel olarak hukuk sistemini konuştu.

  Toplumun hukuksuzluk olarak nitelendirdiği tüm konularda çekinmeden adım atacaklarını kaydeden Baro Başkanı Ünsal Çankaya, Elma Üreticilerinin yaşadıkları fiyat sıkıntısı ile ilgili de harekete geçtiklerini kaydetti.

  ISPARTA BAROSU KONUYU REKABET KURULU’NA TAŞIDI

  Baro Başkanı Çankaya, “Elma üreticilerimiz Baromuza başvurdu. ‘Piyasada anlaşmalı olarak fiyat kırıyorlar’ şeklinde bir yakınmaları var. Biz bu konuyla ilgili Ankara’ya Rekabet Kurulu’na başvuru yaptık. Bu belki bu sezon açısından biraz gecikmiş bir adım. Ama bundan sonrası açısından oldukça önemli bir konu. Üreticinin mağdur edilmemesini istedik. Bu sürecin de takipçisiyiz. Tarladaki fiyatla, marketteki fiyat arasındaki uçurumun sebepleri ve sonuçları var elbette. Ama, biz bu anlamda üreticinin rekabet anlamında bir takım hukuksuzluklara uğrayarak mağdur edilmemesini istiyoruz” dedi.

  Çankaya, “Isparta’da vatandaşların hukuksuzluk yaşandığını düşündüğü konularla ilgili Baro’ya başvurması önemli. Bu bizim açımızdan gurur verici bir durum. Vatandaş, ‘hiçbir şey yoksa Isparta Barosu var’ diyebiliyor” ifadelerini kullandı.

  ISPARTA ADALET MEKANİZMASI AÇISINDAN GÜVENİLİR BİR ŞEHİR

  Son yıllarda yargıya olan güvenin zedelendiğini söyleyen Baro Başkanı Çankaya, Isparta’nın bu anlamda güvenilir bir şehir olduğunu kaydetti. Çankaya, “Isparta adalet mekanizması açısından güvenilir bir şehir. Son yıllarda yargıya olan güvende bir zedelenmeden söz edebiliriz. Ancak, Isparta hakimiyle, savcısıyla, avukatıyla ve toplamda yargı çalışanları anlamında güvenilir bir şehir. Isparta’da her hangi bir baskı sebebiyle kararı etkilenen hakim, rüşvet, siyasi baskı vb. gibi konuları görmüyoruz. Bu Isparta açısından önemli bir durum” dedi.

  Yavaş işleyen bir adalet mekanizması olmasının bir sorun olduğunu kaydeden Baro Başkanı Çankaya, “Isparta’da da tüm Türkiye’de olduğu gibi yavaş işleyen bir adalet mekanizmasından söz edebiliriz. Ancak bu sorun Isparta’ya özgü bir sorun değil. Türkiye genelinde yaşanan bir sorun” görüşünü savundu.

  EĞİRDİR GÖLÜ İÇİN HEYET KURDUK

  Geçtiğimiz günlerde Eğirdir Gölü’nde yaşanan çekilme ile ilgili harekete geçtiklerini açıklayan Baro Başkanı Çankaya, konuyla ilgili detayları ‘Gün Başlıyor’da konuştu.

  Başkan Çankaya, “Eğirdir Gölü’ne ilişkin toplumdaki hassasiyet baromuza ulaştığı zaman, bu hassasiyet bizde de zaten mevcut olduğu için gözle görülür bir problem Eğirdir Gölü’nde var. Fakat bu problemin gözle görülür olması yeterli değil. Biz Isparta Barosuyuz, biz gözümüzle gördük çekiliyor, yok oluyor diyemeyiz. Biz buna ilişkin bilimsel verileri ortaya koyarak hareket etmeliyiz. Baronun hukuksal kimliğine yakışan budur” dedi.

  Eğirdir Gölü ile ilgili bir heyet kurduklarını ve bilimsel çalışmalar yaptırıldığını anlatan Isparta Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, “Eğirdir Gölü’ne ilişkin öncelikle bir heyet kurduk. Yapılabilecekler konusunda bir çalışma heyeti kurduk. Bu heyet bilim insanları ile iletişime geçti, ne yapılması gerekir, nedir, ne değildir? İlk önce bunları tespit etmeye çalıştı. Akabinde Eğirdir Gölü’yle ilgilenmesi gereken tüm resmi kurumlara yazılar yazdık. Gölün işletilmesi ile ilgili Devlet Su İşleri’ne çok kapsamlı bir yazı yazdık. Kodu nedir? Nasıl işletiliyor? Kovada’ya su veriliyor mu? Tarıma ne kadar su veriliyor? Geç de olsa bir cevap geldi. Devlet Su İşleri bir memurunu görevlendirerek bizim heyetimizde de bir toplantı yaptı. O da bize gölün durumu ile ilgili bilgiler verdi. Tarım Sulama Kooperatifleri ile ilgili Eğirdir Belediye’siyle, konusunda uzman insanlarla yazışmalarımızı yaptık. Bu toplantılar ve yazılar bizim endişelerimizi gidermedi. Gölün kurumasına neden olan faktörlerin kaldırılmasını talep edeceğiz. Yapılmadığı takdirde de İdare Mahkemesinden talebimizin reddinin iptalini talep ederek, bu işlemlerin yapılmasını mahkeme kanalıyla sağlamaya çalışacağız.” Şeklinde konuştu.

  FETÖ, NARKOTİK VE BOŞANMA…

  Isparta’da görülen davalarla ilgili de konuşan Baro Başkanı Çankaya, “Isparta’da geçtiğimiz süreçte çok sayıda FETÖ davası görüldü. Isparta’da 2 Ağır Ceza Mahkemesi neredeyse sadece FETÖ davalarına baktı. Ancak, son dönemde bu davalar azaldı. Isparta’nın Antalya’ya yakınlığıyla ilgili olarak narkotik suçlarla ilgili davalar bir hayli fazla. Ve elbette boşanma davaları” diye konuştu.

  Boşanma davalarında son dönemde artış gözlemlendiğine işaret eden Baro Başkanı Çankaya, “Eskiden 1 Aile Mahkemesi ve 1 hakim vardı boşanma davalarına bakan. Bugün yine 1 Aile Mahkemesi var ama 2 hakimle çalışıyor. Elbette artan nüfusunda etkisi var ama son dönemde ağırlıklı olarak boşanma sebepleri arasında psikolojik ve ekonomik şiddeti görüyoruz” bilgisini verdi.

  BOŞANMALARIN, İCRA TAKİPLERİNİN MÜSABBİBİ AVUKAT DEĞİL!

  Isparta Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, toplumda görülen şiddet olaylarına da değinerek, son yıllarda avukatlara yönelik şiddet eylemlerini de kınadı. Çankaya, “Maalesef Avukata karşı şiddet gün geçtikçe artmakta, avukatlar sedece mesleklerini icra ettikleri için kendini bilmez caniler tarafından katledilmektedir. Biz vatandaşın yargı mekanizmasında ki sesi ve nefesi olan savunmanlar, tehdit edilmekte, dövülmekte ve öldürülmektedirler. Bizler bunun normalleşmesine asla müsade etmeyeceğiz. Bu güce sahip olduğumuzu, tek bir avukatımıza dahi sırf mesleğini icra ettiği için şiddet uygulanması halinde tek vücud olarak failin en ağır cezayı alması için ne gerekirse yapacağımızın bilinmesini isteriz. Bu konuda özellikle haciz esnasında zorunlu olarak kolluk kuvvetlerinin hazır bulunması gerektiği yönünde ki ve hacze çıkılmasında gecikme yaşanmaması için emniyette ve jandarmada gerekli birimlerin oluşturulması yönünde ki yasal düzenleme gerekliliğine ilişkin görüşlerimizi adalet bakanlığına iletmiş bulunuyoruz. Koruyucu yasal mevzuat dışında vatandaşın avukatın yargı mekanizmasında ki yerini ve görevlerini vatandaşa sağlıklı bir şekilde anlatılmasını da son derece önemli buluyoruz. Bu konuya ilişkin çalışmalarımızın artarak devam edeceğini bildirmek isteriz. Bu bağlamda yeri gelmişken söylemek isterim ki avukatlar hukuki uyuşmazlığın tarafı değillerdir. Boşanmak isteyen bir eşin boşanmak istemesinin sebebi avukat değildir. Ödenmemiş bir borcun ve dolayısı ile yapılan icra takibinin müsebbibi avukatlar değillerdir. Avukatlar sadece yasal yollardan temsil ettikleri vatandaşın yada kurumun taleplerini yargı mercilerine ileten kişilerdir. Herkesin her zaman avukata ihtiyacı olabilir, yargı için adalet için avukat vazgeçilmezdir” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler