• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Döviz Artışı Aksesuarcıları Vurdu

  Döviz Artışı Aksesuarcıları Vurdu

  Döviz Artışı Aksesuarcıları Vurdu

  Dolar üzerinden iş yapan cep telefonu aksesuar piyasası TL’nin değer kaybetmesiyle sıkıntılı günler geçiriyor. Isparta Kerim iletişim telefon aksesuar işletmesinin sahibi Kerim Erdi piyasa hakkında bilgi vererek“ Sürekli yenilen cep telefon modellerine, yeni telefon kılıfları tezgâhımıza koyamazken elde kalan ürünlerimizde kampanya ile satma derdine düştük.” İfadelerini kullandı. 

  Cep telefonu aksesuarı piyasası TL’nin tarihi değer kaybı yüzünden zor günler geçiriyor. Neredeyse tamamen dolar üzerinden işlem yapan sektör, döviz kurlarındaki artıştan en çok etkilenen kesimin başında geliyor.

  Krizin boyutunu değerlendiren Erdi “Dövizde yaşanan artıştan en çok etkilenen kesimin başında bizim sektör geliyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan salgın nedeniyle zaten iş yapamadık. Bu yıl da dövizde yaşanan artış işlerimizi baltaladı. İnsanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanırken cep telefonları çalıştığı sürece bize gelmiyorlar. Sattığımız malın yerine yeni mal koyamıyoruz. Türkiye’de çok fazla cep telefonu aksesuarı üretimi olmaması nedeniyle mecburen yurtdışından mal alıyoruz. Kazandığımız para ile ancak dükkânı çevirebiliyoruz. Algısı, vergisi derken elde avuçta bir şey kalmıyor. Müşteri sayısı da bu bağlamda baya azaldı fiyatların artmasından sonra. Zaten pandemiden dolayı yüzde 50 müşteri kaybı yaşadık. Doların artışından sonra şimdi yüzde 15 daha müşteri kaybettik. Bizim sektörde dükkânını kapatanlar oldu. Dayanamayıp daha da kapatanlar olacaktır. Özellikle dolar bazında borcu olan işletmecilerin durumu kritik. Çünkü ürünlerimizin tamamı dolar bazında fiyatlandırılıyor.” Dedi.

  PLASTİK SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ

  Telefon aksesuar fiyatlarının kaderini doların değiştirmemesi için Türkiye’de plastik sanayinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Kerim Erdi “ Plastik sanayisi Türkiye’de geliştiği zaman telefon aksesuar kalıpları çok rahat çıkartılabilir. Ha yapan firmalarımız var mı? Var ama maliyeti çok yüksek oluğu için hemen hemen Çin’den aldığımız fiyatlarla eşdeğer diyebilirim. Tabi bizim firmalarımızda anlamak gerekir sonuç olarak onlarda destek bekleyip alamadıkları için pahalıya satış yapmak zorunda kalıyorlar.” Bilgilerini kaydetti.

  SATIŞLAR DURDU KAMPANYALARLA SATIŞ YAPMAYA BAŞLADIK

  Doların artması, telefon aksesuar işletmecilerinin satışlarının pandemiyle birlikte yarıdan fazla durduğunu belirten Kerim Erdi “ Satışlarımız şuan asla istediğimiz noktada değil. İnsanlar fiyatları görünce şoka girip bizim zararımıza indirim istiyorlar. Yapamayınca da o zaman internetten alırız diye söylenerek çıkanlara bile şahit olduk. Bizde bu durumdan kurtulup en azından yılbaşına kadar satışlarımızı yarı fiyat etiket kampanyasıyla düze çıkmayı planlıyoruz. Tabi işe yararsa oda.” İfadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler