• Haberler> > Dış Ticaret Verileri Açıklandı

  Dış Ticaret Verileri Açıklandı

  Dış Ticaret Verileri Açıklandı

  Isparta’da İhracat 2021 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %148,0 artarak 28,7 milyon dolar, ithalat %38,6 artarak 3,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  TÜİK Antalya Bölge Müdürü Muhammet İlyas Uysal, Antalya, Isparta ve Burdur’un 2021 Yılı Mart Ayı Dış Ticaret İstatistikleri sonuçlarını açıkladı.

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre;  ihracat 2021 yılı Mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,2 artarak 18 milyar 984 milyon dolar, ithalat %25,6 artarak 23 milyar 637 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Antalya’da İhracat 2021 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %44,9 artarak 216,6 milyon dolar, ithalat %11,1 artarak 102,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Isparta’da İhracat 2021 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %148,0 artarak 28,7 milyon dolar, ithalat %38,6 artarak 3,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Burdur’da İhracat 2021 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %136,9 artarak 23,3 milyon dolar, ithalat %51,4 artarak 3,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Uysal, “Dış ticaret istatistikleri genel ticaret sistemi ve özel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemine göre hesaplanmaktadır. Genel ticaret sisteminde, bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan mallar kapsanmaktadır. Bu sistemde, ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılmaktadır. Özel ticaret sisteminde ise, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almamakta, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanmaktadır.

  Bu bağlamda, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle üretilen dış ticaret istatistiklerinin ödemeler dengesi ve ulusal hesaplar gibi ekonomik istatistiklerde yapılan revizyonlara uyumlu hale getirilmesi amacıyla, Ocak 2020’den itibaren ayrıntılı olarak genel ticaret sistemine göre yayımlanmaktadır. Özel ticaret sistemine göre dış ticaret istatistiklerine ise bülten ve ekinde özet olarak yer verilmektedir” dedi. (NUMAN BÜYÜKÜNSAL)

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler