• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Büyükkutlu’dan Bilime Büyük Destek

  Büyükkutlu’dan Bilime Büyük Destek

  Büyükkutlu’dan Bilime Büyük Destek

  Yalvaç’ın yetiştirdiği işadamı Mustafa Büyükkutlu, toplumsal sorunlara duyarlılığı ve insana yapılan tüm yatırımlarda gösterdiği hamiyetperverliği Süleyman Demirel Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne katkı sunarak bir kez daha gösterdi.

  Hayırsever Mustafa Büyükkutlu, Süleyman Demirel Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Biyokimya Anabilim dalı öğretim elemanı, Dr.Öğr.Üyesi Yalçın Erzurumlu’nun kuracakları laboratuvar için istediği desteğe kayıtsız kalmadı.

  Dr.Öğr.Üyesi Yalçın Erzurumlu tarafından kanser ve kalıtsal hastalıkların moleküler mekanizmasının araştırılması ile yeni ilaç aday moleküllerinin keşfi gibi çalışmalarda faydalanılacak olan Hücre Kültürü Laboratuvar Ekipmanları destek talebine olumlu karşılık veren Büyükkutlu, Laboratuvar koşullarında hücreler üzerinde gerçekleştirilecek çalışmaların steril ortamlarda sürdürülmesi Laminar flow Class II A kabin, Laboratuvar koşullarında hücrelerin büyütülmesi için nem, sıcaklık ve CO2 düzeyleri stabil tutulmasını sağlayan CO2 inkübatör ve biyolojik materyallerin bozulmadan uzun süre saklanması ve gerektiğinde tekrar bu materyaller ile çalışmaların sürdürülmesi amacıyla -80 derece derin dondurucu ekipmanlarını temin ederek SDÜ Eczacılık Fakültesi’ne bağışladı.

  Yaklaşık üç yüz bin liralık bu destekle, fakülte laboratuvarlarında yürütülecek kanser ve kalıtsal hastalıkların moleküler mekanizmasının araştırılması çalışmaları mümkün hale gelecek.

  Büyükkutlu’nun yaptığı bu anlamlı bağış nedeniyle SDÜ Eczacılık Bölümü Öğretim Üyesi Erzurumlu ile Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı, hemşehrimize teşekkür ettiler.

  İzmir, Yalvaç ve Isparta başta olmak üzere pek çok yerde sağlık, eğitim ve sosyal yardım çalışmalarına verdiği büyük katkılarla herkesin gönlünü kazanan ve yapılacak hayır çalışmalarını Büyükkutlu Eğitim Sağlık Yardım ve Sosyal Dayanışma Vakfı ile kurumsal hale getiren Mustafa Büyükkutlu ve aile fertleri, huzurevinden fakülte binasına, engelli okulundan cami yapımına kadar pek çok katkıyı sunmaya, ellerinden geldiği ölçüde devam edeceklerini ifade ettiler. (ozyalvac)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler