• Haberler> > Bu Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

  Bu Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

  Bu Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

  Eğirdir ilçesinde AFAD Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği piknik ateşi nedeniyle hastane arkasındaki ormanlık alanda çıkan yangın söndürülürken, hastalar da tahliye edildi.
  Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından eski Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi arkasında yaklaşık 20 araç ve 150 personelin katılımıyla gerçekleştirilen “saha tatbikatı” gerçeği aratmadı. Isparta İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ethem Kılıçarslan yönetiminde gerçekleşen yangın söndürme ve hasta tahliye tatbikatında, İl AFAD Ekipleri, UMKE, JASAT, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü, Eğirdir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Eğirdir İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri görev aldı.
  ORMANLIK ALANDAKİ YANGINA MÜDAHALE EDİP, HASTALARI ÇIKARDILAR
  Eğirdir Akpınar köyü yol güzergahında piknik ateşi nedeniyle ormanlık alanda çıkan yangının Eğirdir Devlet Hastanesi’ne tehdit edecek şekilde ilerlemesi senaryosunun gerçekleştiği tatbikatta, yangına Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ve Eğirdir Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. AFAD ve UMKE ekipleri de hastane içinde kalan yaralıları başarılı bir şekilde tahliye ederek, sağlık ekiplerine teslim etti.
  “MÜDAHALE, ZAMANLAMA VE PLANLAMA YERİNDEYDİ”
  Tatbikat sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, tatbikatın gerçeği aratmadığını belirterek, “Müdahale, zamanlama ve planlama yerindeydi. Arkadaşlar, güzel bir senaryo üzerinde çalışmışlar. Eğirdir ilçemizde gerçeğine yakın olabilecek bir tatbikattı diye düşünüyorum” dedi.

  150’DEN FAZLA KİŞİ GÖREV ALDI

  İl AFAD Müdürü Ethem Kılıçarslan; ‘İlimizde AFAD Başkanlığımızın takvimine göre belirlenen ve her yıl düzenlenen ve şu anda yürütmekte olduğumuz Afet Müdahale TAMP Isparta tatbikatı Sayın Valimiz, Eğirdir Kaymakamımız, Eğirdir Belediye Başkanımız ve diğer yöneticilerin destekleri ile gerçekleşmiştir. Tatbikat ilimiz müdahale kapasitesinin yeterli olacağı birinci seviyede gerçekleşmiştir. Saha uygulamasını gerçekleştirmiş olduğumuz yangın afeti Eğirdir İlçesi Akpınar Köyü güzergahında piknik ateşi nedeniyle bir yangın çıkmıştır. Yangın Devlet Hastanesine sirayet etmiştir. Biz hemen gelen yardım talebi karşısında Yangın ekipleri, sağlık ekipleri, güvenlik ve trafik ekipleri, arama kurtarma ve tahliye ekipleri hep birlikte çok organizeli bir çalışmayla olay yerine intikal ettik. AYDES’le bütün 26 hizmet kurumuna ulaştık. Sahada yangın nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüyle çok başarılı bir çalışma yaptılar, söndürme yaptılar. Daha sonra UMKE Eğirdir Devlet Hastanesi Sağlık ekipleri, AFAD Arama kurtarma ekipleri, emniyet ve jandarmanın katkıları ile hastane de mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtardık. Çok başarılı bir tatbikat oldu. İnşallah aslını yaşamayız. Ama bizim hareket halinde olmamız için bunlar çok gerekli. Şu anda tüm ekiplerimiz görevlerini başarıyla tamamlamıştır. Ben katkısı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca Eğirdir Kaymakamlığına, Eğirdir Belediye Başkanlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne, İl Jandarma Komutanlığına, İl Sağlık Müdürlüğüne, tüm ekipleriyle buradalardı, 150’nin üzerinde arakdaşımız görev yaptı. Çok başarılı bir tatbikat oldu, herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.’ İfadelerini kullandı.

  84 UMKE PERSONELİ VAR

  Isparta UMKE Sorumlusu İsmail SARI ise; ‘İlimizde 84 tane UMKE personeli bulunmaktadır. Bunun 10 tanesini hekim, ATT, Paramedik, Sağlık Memuru, Ebe, Hemşire ve diğer sağlık personelinden oluşmaktadır. İlimizde ve tüm yurdumuzda, hatta il dışında çıkan tüm vakalara Sağlık Bakanlığımızın talimatıyla görevlere gitmekteyiz. Suriye’deki tüm görevlere katılmış bulunmaktayız. Van depremi, Elazığ depremi ve İzmir depremlerine ekiplerimizi gönderdik. İlimizdeki her türlü afetlerde müdahaleyi en kısa sürede yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bugünde komuta kontrol merkezi tarafından Eğirdir İlçesinde yangın olduğu ve timlerimizi çıkarma talimatı verildi. Ona istinaden UMKE timlerimiz ve 3 ambulansımızla birlikte Isparta İlinden çıkış yaptık, ve buraya müdahale için geldik. İtfaiyeyle birlikte gelen hastalara müdahale ettik ve nakillerini sağladık.’ dedi.

  BAŞKAN GÖK’TEN TEŞEKKÜR

  Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK; ‘Afet öncesi, afet anında ve afet sonrası tüm bu kurtarma ve tedbir alma ve tedavi etme anlamında mutlaka bir tecrübeye, bilgiye ve deneyime ihtiyacımız var. Bu yıl 2021 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan edildi. Bizlerde hem bu tatbikatlara destek verirken, bunun yanında halkımızı da bu konuda bilgilendirip, halkımızın da bu türlü tedbirlerin alınması konusunda destek vermelerini sağlamak anlamında mutlaka mücadele etmemiz gerekiyor. Ben bu tatbikatta emeği geçen tüm arkadaşlarımıza AFAD İl Müdürümüz olmak üzere teşekkür ediyorum. Ama diyoruz ki Allah canlısını da , gerçeğini de yaşatmasın.’ İfadelerini kullandı. (EĞİRDİR BELEDİYESİ BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler