• Haberler> > Bu Gelenek Yüzyıllardır Sürüyor

  Bu Gelenek Yüzyıllardır Sürüyor

  Bu Gelenek Yüzyıllardır Sürüyor

  Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonunda, Yılın Ahisine kaftan giydirme yılın kalfası ve çırağına plaket töreni düzenlendi.

  Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Vali Yardımcısı Ayşe Karaca, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural tarafından 55 yıldır marangozluk mesleğini sürdüren Mehmet Tatar’a yılın ahisi olarak ahilik kaftanı giydirildi ve plaket takdim edildi.  Oto elektrik sektöründe faaliyet gösteren Ramazan Çalışır’a yılın kalfası kuaförlük sektöründe faaliyet gösteren Rana Şişman’a da yılın çırağı olarak plaketleri takdim edildi.

  Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonunda, Yılın Ahisine kaftan giydirme yılın kalfası ve çırağına plaket töreni düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Ayşe Karaca, Ticaret İl Müdürü Mehmet Akif Ülger, ITSO Başkanı Mustafa Tutar, KOSGEB İl Müdürü Yurdun Yıldırım, Çıraklık Eğitim Müdürü Mehmet Erçelik katıldı.

  AHİLİK GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIMIZ EN DEĞERLİ MİRASTIR

  Törende bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ahmet Tural,  ahiliğin ticari ve sosyal hayatta doğruluk, güzel ahlak, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, dayanışma gibi değerleri içeren köklü kurumsal bir yapı olduğunu söyledi. Ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik kültürünün, günümüzün esnaf ve sanatkâr birlikleri için yol gösterici olduğunu kaydeden Başkan Tural “ Yüzyıllardan beri süregelen ahilik geleneği, günümüzde yasal düzenlemelerle kurulan esnaf teşkilatları tarafından devam ettirilmektedir. Bugün şed kuşanma yerine diploma verilmekte, esnaf ve sanatkarlarımızın ve çalışanlarının hakları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ve Konfederasyonlarca korunmaktadır. Ahilerin kurduğu esnaf ve sanatkar birliklerinin koyduğu ana ilkeler, daha sonraları bu alanda hazırlanan yasaların ve tüzüklerin temelini oluşturmuştur. Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanıyor, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem veriyoruz.  Bu anlamda esnaflığın ahi ahlakıyla korunması ve geliştirilmesi her zaman ilk hedefimizdir. Çünkü ahilik hem geçmişimizden beri süregelen gururumuz hem de gelecek nesillere aktaracağımız en değerli mirastır. Bugün düzenlediğimiz yılın ahisine kaftan giydirme yılın kalfası ve çırağına plaket takdimi etkinliğiyle de geleneğimizde çok önemli bir yere sahip olan esnaf ve sanatkârlarımız arasında bulunan usta-kalfa-çırak ilişkisini diri tutarak aradaki manevi bağı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.

  YILIN AHİSİ MEHMET USTA

  Birlik Başkanı Tural’ın konuşmasının ardından kaftan giydirme törenine geçildi. Vali Yardımcısı Ayşe Karaca, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural tarafından 22 yaşında mesleğe başlayan ve 55 yıldır marangozluk mesleğini sürdüren Mehmet Tatar’a yılın ahisi olarak kaftanı giydirildi ve plaket verildi. Ayrıca 2017 yılından bu yana oto elektrik sektöründe kalfa olan Ramazan Çalışır’a yılın kalfası, kuaförlük sektöründe faaliyet gösteren Rana Şişman ‘da yılın çırağı olarak plaketle ödüllendirildi. (IESOB BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler