• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Bu binalar Tehlike saçıyor!

  Bu binalar Tehlike saçıyor!

  Bu binalar Tehlike saçıyor!

  Yalvaç’ta bir kısmı kamu binası olmak üzere depreme dayanıklı olmadığı yapı denetimi incelemeleri sonucunda ortaya koyulan binaların halen daha yıkılmaması tepki topluyor.

  Bu binaların başında eski doğumevi binası geliyor. Daha önce belediye ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında uzunca bir süre borç ödemesinin yapılmaması nedeniyle krize yol açan eski doğumevi binasının depreme dayanıklı olmadığı, yüksek bedelli bir güçlendirme projesine ihtiyaç duyulduğu ifade edilmişti.

  Güçlendirme bedelinin yeni yapılacak bir binanın bedelinden yüksek olduğu açıklanan eski doğumevi binası için, 6 Ağustos 2020 tarihinde yapılan Yalvaç Belediye Meclisi Toplantısı’nda sert tartışmaların ardından altı muhalif üyenin red oyuna karşın, MHP’li meclis üyelerinin oyuyla yıkım kararı alınmıştı. Aradan geçen dört aya karşın, binanın yıkımıyla ilgili herhangi bir adım atılmazken, son meclis toplantısında binanın hastaneden geri alınması yönünde bir karar alındı.

  Sıkıntılı ikinci bina ise, eski devlet hastanesi binası. Bu binanın yıkımı için de Yalvaç Belediyesi’nin defalarca Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne yaptığı uyarılar sonucunda, Isparta Valiliği söz konusu binanın en geç 21 Ekim 2019 tarihine kadar yıkılması talimatını vermişti. Aradan geçen on dört aylık sürede bu binanın yıkımı için de tek bir adım atılmadı.

  Şehir merkezinde, eski sanayi girişinde bulunan bir apartman da dahil olmak üzere şahıslara ait bazı binaların yıkımında da gecikme yaşandığını belirten vatandaşlar, “Gerekenin yapılması için illa can yanması mı gerekiyor. Hem İl Sağlık Müdürlüğü hem belediyemiz hem de şahısların bu sorunlu binaların yıkılması konusunda adım atması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Hem deprem tehlikesi hem de metruk binaların olumsuz olaylara yol açması tehlikesinin ortadan kaldırılması için yetkililer bir an önce harekete geçmeli.  diyerek tepkilerini dile getirdiler. (ozyalvac.com)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler