• Haberler> > Bağımlılıklarla Mücadelenin En Etkin Aracı Spor Faaliyetleri

  Bağımlılıklarla Mücadelenin En Etkin Aracı Spor Faaliyetleri

  Bağımlılıklarla Mücadelenin En Etkin Aracı Spor Faaliyetleri

  Isparta Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği (UYUMDER) Başkan Yardımcısı Erbil, uyuşturucu ve mücadele önlemin önüne geçmek için sporun şart olduğunu söyledi.

  Tekvando Milli Takım Antrenörü ve Isparta Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği (UYUMDER) Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, Isparta’da Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı kapsamında Isparta- Eğirdir karayolu üzerindeki 50 dönümlük arazi üzerine konuşlandırılan 1500 metrekare kapalı alana sahip Bağımlılık Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve gençlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

  UYUMDER’in kuruluş hikayesini anlatarak sözlerine başlayan Erbil, “Gençlerimiz maalesef bağımlılık ve sanal dünyada. 2 tane çok yakın akrabamız bu illete bulaştı ve yakalandı. Çocuklarımız yavrularımız küçükken bağımlığı olduğunu öğrendikten sonra biz nerede hata yapıyoruz diye kendimi bir sorguladım.  Bu özellikle yakın akrabalarımı tedavi ettiremedik. Kulakları çınlasın Dernek Başkanımız İbrahim Uzun köprü Bey’le birlikte onun da bir akrabası bu ilete bulaşmış. İbrahim Uzunköprü benim çocukluk arkadaşım. El ele verdik bodrum kata maceramız başladı. Eski Valimiz şu an da Konya Valisi Vahdettin Özkan Valimiz bir gün geldi bodrumda kahvemizi içti. Kokan ve güneş görmeyen bir yerdi. Elimizden tuttu, Gölcük’e götürdü. Ben bunların eğitimlerini ve İbrahim Başkanla aldık aldık.  Uğur Eleman, Ömer Miraç Yardım hocalarımızdan aldığımız değerli bilgilerle derneğimizi kurduk. 9 yavrumuzdan 7’sini bodrum katta kurtardık. Tamamen ilaçsız ve doğal. Daha sonra Gölcük’e geçtik. Tabii yetmedi, artı arkası gelmedi, bu derneği duyan bize geldi. Yeri geldi çok bunaldık. Eski Valimiz şu an Kayseri Valimiz Şehmus Günaydın elimizden tuttu. Türkiye’nin en büyük arınma merkezi burası. Orayı açtık. İyi ki girmişim diyorum. Şu an da 30 gencimiz var. Geçmişte bu çocuklar nasıl bulaştıysa bunları kurtarmaya çalışıyoruz. Bütün antrenörler, bütün STK’lar, bir baba ve  aile biriye olarak yapacağımız olarak çok şey var ki. Küçük bir hatayla yavrularımız elimizden kayıp gitmişler. Bana aşağıda soruyorlar hocam sokak çocuğu da diye bir şey olmaz. Sokak çocuğundan kastı da anne ve babası ayrılmış. Belki bir veya 2 çıkmaz. Bazı şeyleri konuşmak istemiyorum ama İmam, narkotik, dekan, profesör, işadamları akla ve hayale gelmeyeceğiz ailelerinin çocukları bağımlı. Şimdi genç diyoruz 30-35 yaşındaki aile bireyleri geliyor. Gençleri kaybetmişiz şimdi aileleri kaybediyoruz.  Son 1, 1.5 yıldır. Bizi Çanakkale’de Dumlupınar, Sakarya’da Güneydoğu’da bitiremediler. Küçük bir illette bizi mahvettiler. Çok memnunum bu derneği kurduğumuza. Şu ana kadar İbrahim Başkanım ve diğer üyelerimizle 300 genci kurtardık. Kent büyüklerimiz ve yetkililer çalışmalarımızı görüyorlar ve destekliyorlar. Sağ olsunlar. Bir bodrum kattan nereye geldik” dedi.

  Ailelere seslenen Isparta Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği (UYUMDER) Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, “Çocuklarımızı spora yönlendirelim ve en az bir spor dalıyla uğraşmasını sağlayalım. Tekvando disiplin gerektiren bir spor dalı. Özellikle aileler bu dalın özelliklerini görsünler. Özelikle ailelere sesleniyorum. Çocuklarınızı spora yönlendirelim. Spor yapsınlar illa uzak doğu spor dalı değil. Yapsınlar yapmazlarsa kaybediyoruz. 15 yaşından sonra aileler çok dikkat etsin. Ergenlik dönemi çok önemli. Aileler çocuklarını spora yönlendirsinler. Enerjileri artırsınlar. Vücuttaki o toksinleri atsınlar. Sigarayla başlıyorlar, sonra bağımlı oluyorlar. Aileler çok dikkat etsinler. Çocukları eforlarını boşaltsınlar. Spor spor spor. Özellikle pandemi döneminde çocuklarımız teknoloji bağımlısı oldular. Vücut hareket etmeyince bir de maalesef oyunlar konusunda UYUMDER olarak uyarmak istiyorum. Yedikleri, içtikleri şeylere özellikle dikkat etsinler. Ben buna bermuda şeytan üçgeni diyorum.  Bir kereden bir şey olmaz, merak ve kötü arkadaş. Ben bir tanesi de annen ve babam yüzünden bağımlı oldum diyen olmadı. Aileler de al şu parayı başımdan git demesinler ve çocuklarını kontrol etsinler” diye konuştu. (YILDIRIM ERSOY)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler