• Haberler> > Aşı En Güçlü Silahımız

  Aşı En Güçlü Silahımız

  Aşı En Güçlü Silahımız

  Esnaf Odaları Birliğini ziyaret eden Vali Ömer Seymenoğlu, gerek salgın sürecinde,  gerekse Çandırda çıkan orman yangınında destek ve katkılarından dolayı Birlik Başkanı Ahmet Tural ve oda başkanlarına teşekkür etti. Vali Seymenoğlu ve Başkan Tural,  salgınla mücadelede en güçlü silahın aşı olduğuna dikkat çekerek, bir kez daha kamuoyuna ‘aşı olun’ mesajı verdiler.   

   Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına müdahalede kendilerine destek olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etmek amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini aktaran Vali Ömer Seymenoğlu da “Bugün de hem Birlik Başkanımıza geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı geçmiş olsun dileklerimiz iletmek hem de Çandır yangınında verdiğiniz destekler ve katkılara teşekkür etmek için buradayız. Rabbim ülkemizi afetlerden saklasın. Büyük afetler hepimiz etkiliyor. Örneğin bugün Özel İdaremizin araç gereçleri Kastamonu’da sel felekti bölgesinde çalışma yürütüyor. Aynı şekilde Çandır yangınına da ülkemizin her yerinden yardım ekipleri geldi. Dolayısıyla büyük afetlerle karşılaşıldığında topyekün buralara koşmamız lazım. Şu anda Cumhurbaşkanımızın talimatıyla AFAD Başkanlığınca yardım kampanyaları devam ediyor. Tabi ki geçmişte olduğu gibi aynı şekilde konfederasyonlar, birlikler, esnafımız, vatandaşımız maddi yardımları devam ettirecektir. Çünkü bu zorlukları ancak birlik beraberlik içinde atlatabiliriz.  Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Elbette kayıplarımız oldu. Ama bu kayıpları yaptığımız yardımlarla telafi ediyoruz. Altını çizerek söylüyorum bu birliktelik bizlere güç verdi. Herkes taşın altına elini koymaya çalıştı bu da bize büyük moral ve cesaret verdi” dedi.

  Vali Ömer Seymenoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, hem pandemi sürecini hem de yangına müdahale sürecini başarıyla yürüten Vali Seymenoğlu’na teşekkürlerini iletti. Başkan Tural “Sayın Valim tüm dünyayı etkileyen ülkemizde de geçen yıl mart ayında görülmeye başlayan Covid 19 Salgını halen etkisini sürdürüyor. Salgınla mücadelede şimdiye kadar tüm kurumlar üzerine düşeni yaptı. İlimizde de sizlerin öncülüğünde pandemiyle etkin bir mücadele yürütüldü. Bizler de imkanlarımız ölçüsünde salgından en çok etkilenen esnaf ve sanatkarımızın yanında olduk. Son dönemlerde özellikle varyant kaynaklı vakalarda tedirgin edici artış olduğunu görüyoruz. Salgını sona erdirecek en güçlü silah ise aşı olmak ve tedbirlere uymak. Şu an vakaların ve hastanelerde yatan hastaların çok büyük kısmı aşısı tamamlanmamış kişilerden oluşuyor.  Geçtiğimiz günlerde bu rahatsızlıktan ben de etkilendim. Ancak 3 doz aşımı yaptırıp bağışıklık kazandığım için hastalığı çok hafif şekilde atlattım. Aşı olmayan vatandaşlarımızdan talebimiz, bir an önce aşılarını olmalarıdır. Ayrıca maske mesafe hijyen başta olmak üzere tedbirleri elden bırakmayalım” dedi.

  PANDEMİ VE YANGINDA BAŞARILI BİR YÖNETİM SERGİLEDİNİZ

  Aşı çağrısı konusunda Birlik olarak yapılan çalışmaları anlatan Başkan Tural “Bizlerde esnafımızda aşı duyarlılığının oluşması noktasında çatı kuruluşumuz TESK öncülüğünde başlatılan kampanya ile ‘aşı olun’ mesajı veren afişlerimizi işyerlerine astırdık.  Gerek sosyal medya gerek yazılı ve görsel medya aracılığıyla aşı çağrısında bulunduk. Yine esnafımızın ve yanında çalışanların aşılanması için genelge yayınlayarak, tüm odalarımızdan gereken hassasiyetin gösterilmesini istedik. Sayın Valim ilimizde, şahsınızın öncülüğünde pandemi sürecinin başarılı bir şekilde yönetildiğini hep birlikte gördük. Bu nedenle sizlere, tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.  Zaman zaman sıkıntılarımız olsa da bunları yine sizlerin desteğiyle aştık.  Ayrıca Sütçüler ilçemizde çıkan orman yangınında, TBMM Başkanvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’le birlikte yangının kontrol altına alınması için gösterdiğiniz yoğun çaba ve fedakarlıklardan dolayı da sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Bizlerde yangın felaketinden sonra Çandır’a gittik. Çok şükür yangından işyeri zarar gören esnafımız yoktu. Yangına müdahale için istenen ekipmanlar vardı. Bunları da koordineli bir şekilde temin ettik.   Devlet millet seferberliğiyle bu felaketin üstesinden gelindi ve yaralar kısa sürede birlikte hareket edilerek sarılmaya başlandı” diye konuştu.

  SIKI DENETİM OLMAMASI TEDBİRLER

  ORTADAN KALKTI ANLAMINA GELMİYOR

  Covid 19 Salgınında virüsün dönüşüme uğradığını ve artık daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Vali Ömer Seymenoğlu “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının değerlendirmesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında alınan kararları iller olarak uyguluyoruz. İlk günden beri zorunlu olma maske takma zorunluluğu şu anda da devam ediyor. Maske, mesafe temizlik kuralları halen geçerli. Vatandaşımız uyarılmasına rağmen tedbirlere uymamakta ısrar ediyorsa elbette kolluk kuvvetlerimiz gereğini yapıyor ama ilk günlerdeki gibi sıkı denetim idari para cezası uygulamıyoruz. Bunun nedeni salgının daha çok zamana yayılması. Bu durum tedbirler ortadan kalktı gibi yorumlanmamalı. Cenaze, düğünlere gittiğinizde lütfen uzun kalmayalım hele hele kapalı mekanlarda saatlerce durmayalım.  Şu anda eğitim öğretim başlıyor, hizmet sektörü iki yıldır ilimizde sıkıntılar çekti. İşte bu kurallara uyarsak okullarımızı kapatmayacağız, ama vaka sayıları kontrol edilemeyecek duruma gelirse kısıtlamalar gelebilir” dedi.

  AŞI OLMASA BU RAKAMLAR DAHA FAZLA OLURDU

  Vatandaşlara neden aşı olmaları gerektiğinin iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Vali Seymenoğlu “Ben de 4. doz aşımı oldum.  Şu anda bilim insanları salgına karşı en etkili yöntemin aşı olduğunu ifade ediyor. Aşı olursak mücadelede daha başarılı olacak ve daha az zararla atlatacağız. Rakamlar bize aşısız olan hasatların daha çok etkilendiğini gösteriyor. Hastanede yatan vakalara bakıldığında aşısız olanların sayısı çok çok yukarda. O nedenle önce kendimiz aşı olmalı, yakınlarımıza ve çalışanlarımıza da aşı olmaları gerektiğini iyi anlatmalıyız. Şimdi kurumlarda aşı yaptırmayanlar için PCR  testi zorunluluğu uygulanacak. Bakın ben dördüncü dozu oldum ama beni maskesiz göremezsiniz. Evet toplum sağlığı çok önemli ama öncelikle kendimizi korumamız lazım ki çevremize sağlıklı bir şekilde hizmet verebilelim. Şimdi yeni varyantın yayılma hızı çok fazla ve vaka sayıları da bu yüzden artıyor. Bugün ilimiz genelinde toplam 4 bin 500 civarında pozitif vaka var. Yaklaşık 15 bin temaslı var. Şu anda hastanelerde 270 civarında vaka tedavi görüyor. İlimizde aşılma şu anda yüze 80 civarında. Eğer aşılama olmasaydı bu rakamlar bugün 3 kat daha fazla olurdu. O nedenle aşı olmazsa olmazımız. Tedbirleri alıp bunları alanda uyguladığımızda en az zararla atlatmış olacağız. Esnaf Odaları Birliği olarak işyerlerinde dezenfekte çalışmaları yapıyorsunuz. Bu çalışmaların faydası olduğunu bilim insanları söylüyor” diye konuştu.

  BAŞKAN TURAL’DAN VALİ SEYMENOĞLU’NA

  BESMELE YAZAN TABLO HEDİYESİ

  Açıklamaların ardından ziyaretin sonunda Birlik Başkanı Ahmet Tural tarafından, Vali Ömer Seymeoğlu’na, esnafın her sabah işyerini besmeleyle açmasına ithafen üzerinde besmele yazılı tablo hediye edildi. (IESOB BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler