• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > İmam Hatip Okulları 108 Yaşında

  İmam Hatip Okulları 108 Yaşında

  İmam Hatip Okulları 108 Yaşında

  Osmanlının son döneminde imam ve hatip yetiştirmek amacıyla kurulan İmam Hatip Okulları bugün 108 yaşında. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Isparta Şubesi Başkanı Mustafa Büber “İmam Hatipler bugün üçüncü evrede bir marka olarak dünyaya yön veren bir yapıya dönüşmüştür” dedi.

  12 – 19 Ekim İmam – Hatipliler Haftası münasebetiyle bir açıklama yapan ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Isparta Şubesi Başkanı Mustafa Büber, 13 Ekim 1951’de açılan ilk 7 İmam Hatiple başlayan serüvenin 69 yıldır devam ettiğini söyledi. İlk evrede Türkiye’nin din adamı ihtiyacını karşılamak üzere kurulan okulların 2020 yılına gelindiğinde eğitim alanında yüz akı bir marka olarak serüvenine devam ettiğini kaydeden Arslan, açıklamasında; “İlk evreden sonra ikinci evrede mezunları her tür mesleğe yönelerek Türkiye’de çok değerli pozisyonlar elde etmişlerdir. Üçüncü evrede ise bir marka olarak imam hatipler dünyaya yön veren bir yapıya dönüşmüştür. Dünya Müslümanlarına örnek teşkil eden bir eğitime devam etmektedirler

  İmam Hatiplerin günümüzde de aynı başarılarına devam ettiklerini görmek bize büyük mutluluk vermektedir. Ayrıca, 9 ayrı dilde eğitim veren dil okulları, spor okulları, sanat okullarının yanında topluma dindar nesiller yetiştiren mahalle okullarımız da bulunmaktadır. İmam Hatipler tekrar engellenmezse Türkiye’ye yön veren çalışmalarına devam edeceklerdir.

  Bizler ÖNDER İmam Hatipliler Derneği olarak, Türkiye’nin her ili ve ilçesinde örgütlenmiş bir STK olarak, imam hatiplerin her daim yanındayız. Gençlerimizin eğitimine kimsenin engel olmasına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin ihraç ettiği bir marka olarak İmam Hatipler geleceğe emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.

  İmam Hatip okullarının Kurucusu Celaleddin Ökten’in ufkunun bugün bile  bakıldığında ne kadar isabetli olduğunu görüyoruz. Asrın ihtiyaçlarını idrak edebilmek için önce içinde bulunduğumuz şartları tanımlamak, farkına varmak icap eder. Teknoloji çağı olarak isimlendirilen bu asrın ihtiyacı teknolojinin doğru kullanımıyla maksimum faydanın getirilmesi, medyanın insan ahlakı ve onuruna uygun şekilde kullanılmasıdır.

  İmam Hatipliler Haftası münasebetiyle İmam Hatip okullarımızın kurucusu Celal hocayla birlikte iki değerli isim Adnan Menderes ve Tevfik İleri’yi de rahmetle anıyorum. Bütün dünya Türkiye’ye ve bu okullardan yetişen gençlere bakmaktadır. Onun için sorumluluğumuz büyüktür. Bu okulların gelecekte daha da geliştirilerek devam etmesi için çalışmalar yapmalıyız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Bizim kapılar güzelliğe, iyiliğe, ilme, adalete, hakkaniyete açılır. Vatan millet duygusunu yüceltmek için açılır. Bu kapıdan giren iyi bir mümin, iyi bir vatansever olarak çıkar” dedi.

  İmam Hatip okullarımız ilk kurulduğu yıllarda çok zorlu şartlarda eğitim – öğretimlerine devam etmişlerdir. Şimdi ise o zorlu günlerden böyle güzel mekanlarda bize ders yapmayı nasip eden Rabbimize hamdolsun diyorum. Bir İmam Hatipli olarak bu okullarda hocalarımızdan imanı, kulluğu, ahlakı, edebi ve saygıyı öğrendik. Biz burada çalışkanlığı, inançla hedefe kilitlenmeyi öğrendik. Biz burada stratejiyi, toplumumuzu daha ileriye taşımak için neler yapabileceğimizi öğrendik. Engelleri nasıl aşmamız gerektiğini öğrendik. Büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi ve merhameti öğrendik” dedi. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler