• Haberler> > Umut Veren Gençler Ödüllendirildi

  Umut Veren Gençler Ödüllendirildi

  Umut Veren Gençler Ödüllendirildi

  Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay tarafından her yıl düzenlenen ve Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

  Yeşilay Isparta Şubesi’nde düzenlenen törene Milli Eğitim Müdür Vekili Ramazan Tamer Büyükküpçü ve Yeşilay Isparta Şube Başkan Yardımcısı Fatih Meydan da katıldı.

  Törende konuşan Milli Eğitim Müdür Vekili Ramazan Tamer Büyükküpçü, “Bir şey hatırlatmak istiyorum, bir şeyi anlamamız gerekiyor. Yaşadığımız modern çağ bizi bağımlılığa götürüyor. Bağımlılığın çok çeşitleri var. Sadece uyuşturucu madde ile ilgili değil. Önce gönlümüzü bağımlı hale getiriyorlar, sonra aklımızı bağımlı hale getiriyorlar, sonra ihtiyaçlarımızı bağımlı hale getiriyorlar. Biz ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Hâlbuki Allah bizi yaratırken, bağımlı olarak değil, bağlı olarak yaratmıştır. Bağımlı olmakla bağlı olmak arasında fark var. Birisi ihtiyacı karşılamakla ilgili, diğeri ihtiyaca ihtiyaç duymakla ilgili. Siz uyuşturucuya bağımlıysanız, ona ihtiyaç duymayı ihtiyaç haline getiriyorsunuz.

  Hâlbuki bağlıysanız uyuşturucuya ihtiyaç duymuyorsunuz. Asıl bağlı olmanız gereken yerleri tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor” dedi.

  Büyükküpçü, “Mesela bizim gönlümüzü gönüllere bağlı hale getirme zorunluluğumuz vardır. Bunu yapmadıkça gönüller birileri tarafından bağımlı hale getirilip, gönülleri istismar edilir hale getiriliyor.

  Mesela bizim yemeğe bağımlı olmamamız lazım. Bağımlı olursak şişman oluruz. Biz Allah’a bağlı olmalıyız. Allah bizim kendisine bağımlı olmamızı hiç istemez. Allah kendisine bağlı olmamızı ister.

  Bunu isterken de bizden aklımızı kullanmamızı ister. İnsan bağımlı olduğu şeylerde aklını kullanamıyor. Aklını kullanabilmiş olsa, yemeği az yemiş olsa şişmanlamayacak.

  Uyuşturucuyu kullanan bir gencimiz de aklını kullanamadığı için ona bağımlıdır. Allah aklımızı kullanmadığımız hiçbir işi bizden istemez. Bunun içine namazda dahildir, oruçta dahildir. Hep aklımızı kullanmamızı ister.

  Bağımlılıkla mücadele eden kuruluşlarımızın desteklenmesi, sosyal sorumluluk projelerinde gençlerimizin yer alması için emek verilmesi çok büyük önem taşıyor. Bu vesileyle buna emek veren tüm arkadaşları tebrik ediyorum. Bağımlı değil bağlı bir hayatı yaşamayı temenni ediyorum” diye konuştu.

  Programda konuşan Yeşilay Başkan Yardımcısı Fatih Meydan da “Sizleri burada ağırladığımız için mutluyuz. Ailelere, öğretmenlere, idarecilere ve elbette öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Bu yıl Isparta’mızda 795 eser oluşturuldu. Bu eserleri jürilerimiz büyük bir titizlikle incelediler. Isparta’mızda da çok güzel eserler çıktı. Türkiye genelinde derecelere giriyor Isparta. Bu yıl da öyle olmasını temenni ediyoruz” dedi.

  Konuşmaların ardından görsel kategori ve edebi kategori de dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

  Düzenlenen yarışmada Görsel Eserler kategorisi ilkokul alanında Beril Nur Tüzün, Ortaokul alanında Zeynep Nur Uysal ve lise alanında ise Betül Baysal birinci oldu.

  Edebi eser kategorisi ilkokul alanında Mehmet Eren Dinar, ortaokul alanında Selim Arda Uysal ve lise kategorisinde ise Selin Şimşek birinci oldu. (NUMAN BÜYÜKÜNSAL)

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler