• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Türk Ocakları’ndan 3 Mayıs Kutlaması

  Türk Ocakları’ndan 3 Mayıs Kutlaması

  Türk Ocakları’ndan 3 Mayıs Kutlaması

  Türk Ocakları Isparta şubesi her yıl Sütçüler Yazılıkanyon tabiat parkında SDÜ öğrencileri ve Türk Ocaklı ailelerin katılımıyla yapılan 3 Mayıs Türkçüler Günü Anma ve Kutlama programını  koronavirüs pandemisi sınırlamaları nedeniyle İnternet Isparta Türk Ocağı facebook hesabı üzerinden gerçekleştirdi.

  Ocakbaşı sohbetinin konuğu İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı sayın Zeki Kılıç oldu. Yaklaşık bir saat süren sohbette özetle şöyle denildi: “77 yıl önce millî bir uyanışın simgesi olan 3 Mayıs Türkçüler Gününü içinde bulunduğumuz salgın şartları halinde idrak ediyoruz.77 yıl önce bugün, Türk Milliyetçiliği fikrini benimseyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet varlığı için bu fikri anlamlandıran abide şahsiyetler, dönemin iktidarına haklı ve meşru bir şekilde itiraz etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde ilk kez bir fikir hareketi siyasi zihniyete karşı koymuş ve bugün bizlerin var oluş sebebi olan Türk Milliyetçiliği fikrinin tohumlarını ekmiştir.

  İfade özgürlüğü çerçevesinde, meşru ve haklı sebeplerle görüşlerini açıklayan, fikirlerini ifade eden ve bu düşüncelerini vücut bularak eylemleştiren abide şahsiyetler, 1944 lü  yılların  siyasi zihniyetleri tarafından susturulmaya ve korkutulmaya çalışılmıştır.
  Tüm baskı ve sindirme operasyonlarına rağmen boyun eğmeyen Türkçülük fikrini özümsemiş abide şahsiyetlerin eylemleri, bugün Türk Milliyetçiliği fikrinin özümsenmesi ve var olması açısından da bir dönüm noktası olmuştur.

  Dönemin siyasetçileri ve şartları her ne kadar bu abide şahsiyetlerin karşısında olsalar da, bugün başta Alparslan Türkeş Nihal Atsız olmak üzere, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sancar, Reha Oğuz Türkkan, hemşerimiz Sait Bilgiç  ve 23 abide şahsiyet Türk Milleti tarafından hayırla ve minnetle yâd edilmektedir. Dönemin yöneticileri ise millet vicdanında kabul görmemiş, isimleri mezar taşlarından öteye gitmemiştir.

  Türk Ocakları Isparta Şubesi facebook Ocakbaşı sohbet programı , 3 Mayıs 1944 Günü, Türk Milliyetçiliği’nin var olması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ebediyen yaşaması için varlıklarını ortaya koymuş tüm mümtaz şahsiyetlerimizi, Türk Milliyetçiliği fikrinin atalarını hayırla ve saygıyla yad etmeme vesile olmuştur.
  Bugün bizlerin, abide şahsiyetlerimizden aldığımız Türk Milliyetçiliği bayrağını daha ileriye götürmek için Türk Ocakları bünyesinde  aynı atalarımız gibi gerekirse varlığımızı ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
  Her zaman dönemin şartları ne olursa olsun, tarih şartları değil, iyileri, cesurları, kahramanları  yazacaktır. Türk Milliyetçiliği fikri, Türkçülük fikri Dünya durdukça ebediyen var olacaktır.
  “Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
  Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
  Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
  Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir…”
  “Ne mutlu TÜRKÜM diyene”

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler