• Haberler> > Suya Yağ Karıştı

  Suya Yağ Karıştı

  Suya Yağ Karıştı

  Isparta’da yaşayan doğa savaşçısı Mahmut Aksu, doğduğu köy olan Çandır’da 2 haftadır yaşanan su sıkıntısını dile getirdi. Çeşmelerden 2 haftadır su akmadığını iddia eden Aksu, sorun ile ilgili ne muhtarın ne de kaymakamın ilgilendiğini belirtti.

  Aksu, kaynak sularından yağ kokusunun geldiğini belirterek, “akan suyu içmek bir yana dursun, el yıkamak mümkün değil. Havyanlar bile sudan kaçıyor. Civarda yaşayan 80-90 yaşındaki insanlar ne kendi hayatları boyunca bu suyun bulandığını ne de babalarından dedelerinden böyle bir şey duymadıklarını haykırıyorlar” dedi.

  Konu ile ilgili şu açıklamayı yapan Aksu, “Medeniyetin ulaşmadığı bu yerde 2 haftadır çeşmelerde su bulana ödül veriliyor. Ara ki bulasın. Koskoca derelerin kaynak sularının bulunduğu bu köyde bu yüzyılda 2 hafta su kesintisi ne demek? Köylüler bırakın çamaşır yıkamayı içme suyuna hasret kaldı. Çölde bile su bulunurken Karacaören barajının, akarsuların, kaynak sularının 5 metre dibinde evlerde 2 haftadır bir gram su yok. Bu sorun ile ilgili  Ne muhtar, ne kaymakam gören var mı?

  Tüm bunların üstüne Köylünün yüzyıllardır içme suyu olarak kullandığı günlüklü de bulunan kaynak suyuna yağ kokusundan, bulanık boz görüntüsünden yanaşmak, içmek bir yana dursun, el yıkamak mümkün değil. Havyanlar bile sudan kaçıyor. Civarda yaşayan 80-90 yaşındaki insanlar ne kendi hayatları boyunca bu suyun bulandığını ne de babalarından dedelerinden böyle bir şey duymadıklarını haykırıyorlar.

  Denetlenmeyen mermer ocaklarından gelişi güzel atılan yağlar yer altı sularına karışıyor. Ve meşhur günlüklü suyunu maalesef kullanılmaz hale getirmiş. Eğer bu suyun mermer ocaklarından kaynaklı bulandığı ortaya çıkar ise yazılacak cezanın büyüklüğü konusunda bilginiz var mı?  Memlekette Devlet olmayınca da olan doğamıza, sularımıza oluyor.

  Günlüklü suyundan bir çay bardağı alıp incelendiğinde gerçekler ortaya çıkacak ama bunu yapacak ilgilileri bulamıyoruz. Unutmadan bu Isparta çevre ve şehircilik müdürlüğü, DSİ, Tarım il müdürlüğü nü Gören var mı? Unutmadan bu suda bir şey yok deniliyor ise buyurun birer bardak karşılıklı içelim” dedi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler