• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Sebze Meyve Zayiatını Azaltacak Destek

  Sebze Meyve Zayiatını Azaltacak Destek

  Sebze Meyve Zayiatını Azaltacak Destek

  Soğuk Zincir Finansman Destek Programı ile yerli malı, yeni frigorifik kasa ve soğuk oda ünitelerine 750 bin liraya kadar destek verilecek. Destek başvuruları 6 Ekim tarihinde başladı. KOSGEP İl Müdürü Yurdun Yıldırım, Ispartalı işletmecileri desteklerden yararlanmaya çağırdı.  

  KOSGEB tarafından sebze ve meyve zayiatını azaltmak için soğuk zincir oluşturulmasına 750 bin TL’ye kadar destek verilecek. 6 Ekim 2021 tarihi itibarıyla destek başvuruları alınmaya başlandı.

  Sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere ilgili alandaki firmaların soğuk zincir oluşturmaları sürecinde, finansal kiralama yöntemiyle temin edecekleri, yerli malı ve yeni soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite yatırımları için finansal kiralamadaki faiz/ kâr payı masraflarına katkı sağlanacak.

  Bu destek programı ile ülkemizde üretilen sebze ve meyvelerin üreticiden tüketiciye taşınması sırasındaki zayiatın en aza indirilmesi hedefleniyor. Böylece çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin raf ömrü uzatılarak kalitesi muhafaza edilirken vatandaşlar da daha ucuza sebze ve meyve tüketebilecekler.

  Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansman Desteği ile üreticiden tüketiciye soğuk zincir muhafazası için lojistik taşıma yapan frigofirik araçların sayısı artacak ve bu araçların ulaşım noktalarına da soğuk hava depolarının kurulması sağlanacak.

  Bugün sebze ve meyvede yaşanan zayiat ürün fiyatları artışına neden oluyor. Bunun sonucunda vatandaşımız daha pahalı ürün tüketerek bedel ödüyor. Ülkemizde üretilen 50 – 60 milyon ton sebze ve meyvenin %20 zayiatı olduğuna yönelik bir hesapla 10-12 milyon tonunun çöpe gittiğini düşünürsek desteğin önemi daha çok ortaya çıkar.

  BU DESTEKTEN HANGİ İŞLETMELER YARARLANACAK?

  • Toptancı Sebze hallerinde faaliyet gösteren tüccar komisyoncu firmalar,
  • Sebze ve meyve taşımacılığı alanında faaliyet gösteren lojistik firmaları,
  • Ve bireysel olarak sebze ve meyve taşımacılığı yapan firmalar destekten yararlanabilecek.

   

  Destek programı kapsamında sayılan sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler 750 bin TL’ye kadar bu destekten yararlanabilecekler.

   

  İlgili sektörlerde olup da destek başvurusu yapan firmaların finansal kiralama (Leasing) yöntemiyle edinecekleri yerli malı ve yeni frigorifik kasa ve ünitelerine destek verilecek.

  Program kapsamında ilgili firmaların kiralama yöntemi ile 1 adet soğuk hava ünitesi alımlarında oluşacak finansman maliyetinin faiz veya kâr payının 10 puanlık kısmı geri ödemesiz olarak karşılanacak. 10 adete kadar olan soğutucu frigorifik kasa veya ünitelerde de aynı destek geçerli olacak.

  Başvurular KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak ve KOBİ beyannamesi onaylı olmak kaydı ile e-devlet üzerinden yapılabilecek.

  KOSGEB hali hazırda 6 finans kuruluşu ile işbirliği protokolleri imzaladı. Bunlar; Vakıf Leasing, Yapı Kredi Leasing, Halk Leasing, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası.

  Teminat sıkıntısı çeken işletmeler KGF kefaletinden de faydalanabilecek.

  Desteklerde üst limit 750 bin TL olarak belirlendi. Bu limit Soğuk Hava Üniteleri için 150 TL.

  KOSGEP tarafından kullandırılacak kredinin ilk 6 ayı ödemesiz ve azami 36 ay olacak. Destek program süresi ise 3 yıl olarak açıklandı. (GÜLSÜM BÜYÜKÜNSAL)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler