• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Milletvekili Cesur Azerbaycan’da Çeşitli Temaslarda Bulundu

  Milletvekili Cesur Azerbaycan’da Çeşitli Temaslarda Bulundu

  Milletvekili Cesur Azerbaycan’da Çeşitli Temaslarda Bulundu

  TBMM Türkiye-Azerbaycan dostluk grubu yönetim kurulu üyesi İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, geçtiğimiz hafta gittiği Azerbaycan’da yoğun temaslarda bulundu. 

  Milletvekili Cesur’un, Dostluk Grubu ile birlikte yaptığı ziyaretlerde ana gündemini Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ebedi olarak bozulmayacak şekilde nasıl geliştirilebileceği konusu oluşturdu.

  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 1.5 saati bulan görüşmede de aynı konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

  Cesur, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yanında çalışırken şahitlik ettiği günlere de atıfta bulunarak, Süleyman Demirel’in Haydar Aliyev’le olan kardeşlik boyutundaki ilişkisine değindi ve o günlerde güçlenen dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizin ebedi olması için “Tek millet, iki devlet” anlayışından asla vazgeçilemeyeceğinin de altını çizdi.

  Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerine katılan heyet, Türk Şehitliği’niziyaret ederek Karabağ’da ve daha evvelinde de hayatını kaybeden Türk şehitlerine dua etti.

  Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grupları olarak istişarede bulunan heyet, aynı zamanda başbakan yardımcısı Ali Ahmedov ile bir araya geldi ve Azerbaycan Milli Meclisi’ne ziyaretlerde bulundu. Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova ile yapılan görüşmenin ardından, Tarım bakanı, ekonomi bakanı, Azerbaycan’ın Ekonomi ve Sanayi politikaları üyeleri ile Tarım komisyonu üyeleri ile ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeler, ziyaretler yapıldı, görüş alışverişinde bulunuldu.

  Bakü’de Azerbaycan İşbirliği Üniversitesi’ne yapılan ziyaretin ardından, son olarak Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Settar Mohbaliyevle ile Türkiye Azerbaycan ilişkilerini güçlendirmek üzere istişarelerde bulunuldu. Yapılan ziyaretin ardından Milletvekili Cesur’a ve heyet üyelerinde madalya da takdim edildi.

  Daha sonra Kuba şehrinde Kuba valisini ziyaret eden Cesur ve dostluk grubu Türk şehitliğini ziyaret etti ve Azerbaycan-Türkiye Gardaşlık Parkı’na gitti.

  Azerbaycan’la ilişkilerimizin güçlenmesi için çok verimli geçen görüşme ve ziyaretlerin ardından heyet temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler