• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Kök hücre bağışı önemli

  Kök hücre bağışı önemli

  Kök hücre bağışı önemli

  Birçok hastalığın tedavisinde kök hücre bağışının hayati önem taşıdığını hatırlatan Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü Kök Hücre Bölge Sorumlusu Pınar Gümrükçüoğlu, “Kök hücre nakli hastanın sahip olduğu hastalığa ve aciliyetine göre değişmektedir ve nakiller yapılmaktadır” dedi.

  Güncel çalışmalara göre kök hücre tedavisi ile 80 farklı hastalığa tedavi fırsatı sunulduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Yürütülen çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda gelecekte daha fazla hastalığa tedavi şansı sunulması mümkün olacaktır. Kök hücre nakillerinde alıcı ve verici arasındaki uyumu tespit etmek için doku antijenlerine -HLA- bakılmaktadır.  HLA, kişinin doku tipini oluştururlar. HLA sistemi, kendinden olmayanı tanımayı sağlayan bir sistem olarak görev yapar. Kan/kök hücre transplantasyonu için hasta ve vericinin HLA’ların  mümkün olduğunca uyum göstermesi gerekmektedir ki hastanın vücudunun yeni hücreleri reddetmesi durumu engellenebilsin. Bu nedenle, verici bulma olasılığını artırmak amacıyla HLA’sı bilinen ve kök hücre vericisi olmayı kabul eden çok sayıda gönüllüye ihtiyaç vardır.  TÜRKÖK‘ün donör sayısı arttıkça, kök hücre nakli bekleyen hastalara uygun kök hücre bulma olasılığı da artmaktadır. 18-50 yaş aralığında sağlıklı her birey, Türk Kızılayı kan alma noktalarına gelerek, kök hücre obam formuna iletişim bilgilerini belirtip 3 tüp kan vererek, Türkök, Kök Hücre veri bankasına kayıt yaptırabilirler” diye konuştu.

  Gümrükçüoğlu, “Alınan tedbirler kapsamında; sosyal mesafenin korunması, kan bağışçısı adayı için COVID-19 sorgulaması ve ateş ölçümünün yapılması, ekip görevlilerinin önlük, maske, koruyucu gözlük, ,dezenfektan..vb koruma önlemlerini sağlanmaktadır.

   

  Ekip çalışmasında, her uygun adaydan;

  • Taşıyıcı, bulaşıcı hastalıklar yönünden tarama için 1 tüp kan (olumsuz bir sonuç olduğunda kişiye geri dönüş sağlanıyor)
  • Kan grubu tespiti için 1 tüp kan (istenirse sonuçları, kişi veya İ.K ile paylaşılıyor)
  • Doku tipi tespiti için 1 tüp kan (sağlık bakanlığına DOKU Tipleme Laboratuvarına gönderiliyor)

  Alımını sağlayarak kök hücre bağışı için sistem kaydını yapmış oluyoruz.(Kök Hücre bağışına yönelik, bağış süreci ekte belirtilmiştir.)” şeklinde bilgi verdi.

   

  Öte yandan konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Antalya: 0242 310 55 73, Isparta 0246 223 33 35 ve Burdur: 0248 234 15 30 numaralı telefonlardan iletişim sağlanabiliyor. HABER MERKEZİ

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler