• Haberler> > Eski Başkanların İsmi Bağkonak Sokaklarında Yaşatılacak

  Eski Başkanların İsmi Bağkonak Sokaklarında Yaşatılacak

  Eski Başkanların İsmi Bağkonak Sokaklarında Yaşatılacak

  İlçemize bağlı Bağkonak Köyü’nde Muhtarlığın geçtiğimiz hafta aldığı karara göre geçmişte Bağkonak’a hizmet edenlerin isimleri sokaklara verilerek yaşatılacak.

  Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Bağkonak’ın genç ve çalışkan muhtarı İsmail Başoda, bir süredir gündemlerinde olan sokak isimlerinin değiştirilmesi konusunun geçtiğimiz hafta yapılan Köy İhtiyar Meclisi toplantısında görüşüldüğünü ve teklifler doğrultusunda sokak isimlerinde değişikliğe gidildiğini açıkladı.

  Muhtar Başoda, “Bir süredir gündemimizde olan sokak ve caddelerin isimlerinin değiştirilmesi konusunda çalışmalarımızın ilk bölümünü tamamladık. Son Köy İhtiyar Meclisi toplantımızda geçmişten bugüne Bağkonak’a hizmet etmiş değerlerli büyüklerimizin isimlerinin yaşatılması, gelecek kuşaklarımıza aktarılması amacıyla bazı sokaklarımızın isimlerinde değişiklik yapmaya karar verdik” dedi.

  Bağkonak Köy İhtiyar Meclisi’nin 2021/15 karar numarası ile alınan karara göre;

  -Yeni Mevkii Yeni yol sokak’ın Şahin Yelaldı Sokak olarak,

  -Cumhuriyet Mevki Cumhuriyet Sokak’ın Mustafa Gültekin Sokak olarak,

  -Kale Mevkii Kale1 Sokak’ın Nusrettin Doğan Sokak olarak,

  -Yeni Mevkii Hoca Ahmet Yesevi Sokak’ın Mevlüt Bozkurt Sokak olarak,

  -Yeni Mevkii Alaşar İçi Sokak’ın Mevlüt Yelaldı  Sokak olarak,

  -Yeni Mevkii Toplu Konut 1. Sokak’ın Mevlüt Gürsal Sokak olarak,

  -Fatih Mevkii Değirmen Sokak’ın Mehmet Ali Sarıgül Sokak olarak,

  -Kale Mevkii Kale Sokak’ın Ali Erdal Sokak olarak,

  -Fatih Mevkii Ulucami Sokak’ın Kemal Tufan Sokak olarak,

  -Ulucami Mevkii Belediye Sokak’ın Mustafa Kemal Sokak olarak,

  -Yeni Mevkii Dörtyol Kümesi Sokak’ın Mehmet Aydın Sokak olarak,

  ­-Ulucami Mevkii Gecekondu Sokak’ın Yakaharman Sokak olarak,

  -Ulucami Mevkii 101 Sokak’ın Hotak Sokak olarak değiştirildi.

  1958 yılında kasaba olan ve belediye teşkilatı bulunan Bağkonak, 2014 yılında ilçemizdeki 12 kasaba ile birlikte nüfusu 2000’in altına düştüğü gerekçesiyle köye dönüştürülmüştü. 1958-2014 yılları arasında Bağkonak’ta görev yapan, ismi sokaklara verilen bazı belediye başkanları ve görev süreleri:

  Şahin Yelaldı (1958-1960 ve 1968-1973), Mustafa Gültekin (1963-1968 ve 1973-1977), Nusrettin Doğan (1977-1980) Mevlüt Bozkurt (1984-1989), Mevlüt Yelaldı (1989-1999), Mevlüt Gürsal (2004-2014), Bağkonak Gezici Kitaplığında uzun yıllar boyunca Bağkonak ve çevre köylere kitap dağıtımı yapan Mehmet Ali Sarıgül’ün ismi de yaşatılacak.

  Sokak isimlerinde değişikliğin önümüzdeki yıl tekrar ele alınacağını belirten Muhtar Başoda, “Bu yıl için sokak isimleri değişikliğini tamamladık. 2022 yılında değiştirilmesi gereken 20 sokağımızın ismini halkımız ile birlikte belirleyeceğiz. Ayrıca çok yakın bir zamanda ev numaratajlarının tabelalarında da değişik yapılacak, bu konudaki gelişmeleri önümüzdeki günlerde duyuracağız” dedi. (özyalvaç)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler