• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Doğalgazdan Sonra Kömürde Cep Yaktı

  Doğalgazdan Sonra Kömürde Cep Yaktı

  Doğalgazdan Sonra Kömürde Cep Yaktı

  Doğalgaza gelen peş peşe zamlar vatandaşı soba kullanıma itse de kömür fiyatlarındaki çarpıcı artış vatandaşı zorlayacak cinsten. Isparta’da Atılganlar Madencilik İşletme sahibi Nurettin Yüzgül “İthal kömürün fiyatı asgari ücretin neredeyse iki katına ulaştı” İfadelerini kullandı.

  Kışın köylerde yaygın olarak kullanılan sobaya eğilim zamlanan doğalgaz fiyatlarından ötürü şehir merkezlerinde de artmış durumda. Ancak doların artması ve ithal edilen kömürün az olmasından dolayı soba ile ısınmanın maliyeti, asgari ücret ile çalışan bir insan için çok güçleşti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Atılganlar Madencilik İşletme sahibi Nurettin Yüzgül kömür fiyatlarında müthiş bir artışın olduğu bilgilerini kaydetti.

  Yüzgül  “Gördüğüm ve izlenimler doğrultusunda köyler kadar şehir de de sobaya eğilim artmış durumda, köydeki insanların yine bir çare yakacak odun bulmaları çok rahat ancak şehirde yaşayan insanlar için bu durum sıkıntı arz ediyor. En kötü kışı kömür ile ısınarak geçiren bir ailenin 6 bin TL’lik kömür alması gerekir. Kömüre olan talebe baktığımız zaman ise şuan çok düşük seviyelerde. Asgari ücrete geçinen bir insanın yemeden içmeden parasını kömüre yatırması vermesi üstüne birde ilave etmesi gerekir. Geçen yıl 1300- 1500 TL’ye sattığımız kömür bu yıl 4000 bin TL’nin üzerine çıktı. Şimdi doğalgaz pahalı ama kömürün fiyatları da ortada. Depolarda kömür var biz satış yapamıyoruz. Bu artışların da en büyük sebebi de Rusya kömür alımını yüzde ondan fazla arttırması birde üstüne dolar fiyatlarının artması.  İthalatçı 100 Dolara aldığı kömürü şimdilerde 210 dolara almaya başladı. Peki bu böyle devam eder mi? Diye sorarsanız ben düşünmüyorum çünkü bundan sekiz sene önceside aynı durum yaşandı. Yine kömür fiyatları müthiş derece artmış, alım düşmüştü. Tahminimce bu kışın sonlarına doğru bu durumda düzelme olur, fiyatlarda rahatlamaya gidilir.   Kısacası talep yok diyemesem de istenilen seviyede değil.” İfadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler