• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Davraz’ın Doruklarına Tırmandılar

  Davraz’ın Doruklarına Tırmandılar

  Davraz’ın Doruklarına Tırmandılar

  Arena Dağcılık Kulübü ‘Dünya Dağlar Günü’ anısına Davraz Dağı zirvesine tırmanış yaptı.

   

  Arena Dağcılık Kulübü etkinlikle ilgili olarak “Arena Dağcılık Kulübü olarak Covid 19 belasından bunaldığımız bu dönemlerde kural ve yasaklara uyarak en çok sevdiğimiz mekan olan dağa kaçamak yapalım dedik. İyi ki de yapmışız.

  Kulüp Başkanı ve Rehberi Sinan Yılmaz öncülüğünde Durmuş İliksiz, Eyüp Kumtepe, Mehmet Acar, Muhammed Bilal Gök, Mustafa Şimşek ve Atakan Yılmaz lisansı sporcularından oluşan 7 kişilik ekip ile İl merkezine yakın dağlarından olan 2637 m. rakımlı Davraz Dağına zirve tırmanışı gerçekleştirdik.

  Tırmanışımızı nadir kullanılan Sav Kasabası üstündeki Olukbeli mevkiden başlayarak yaptık. Hava raporları iyi olsa da 2500 m. üstü dağlarda özellikle kış mevsim başlangıcında hem değişken hem de çetin geçmesi muhtemeldi.

  Covid 19 kuralı nedeniyle sabah 05.00 te evden hareket ederek Sav kasabasında buluşup Olukbeline hareket ettik. Olukbelinde (rakım 1600m.) hazırlıklarımızı tamamlayarak saat 06.10 da zirve yolculuğumuz başladı.Başlangıçta hava gayet güzel Isparta şehir manzarası ışıl ışıl muhteşemdi.

  Ama 2100 m. rakımdan sonra başlayan yoğun sis buzlanmış kar ve zemin çok beklediğim bir şey değildi. Ama kar tırmanışta sıkıntı yaratacak kadar değildi.Yükseldikçe artan rüzgar ve sert hava yoğun sis bizi baya yavaşlatmıştı.

  Birkaç haftadır da evde kalmanın etkisi var elbet.Rüzgar şiddetinin zaman zaman 60 km hıza hava sıcaklığınında hissedilen derecesi -15 ( hava raporunda 2200 rakımda hissedilen -10)ulaştığını düşündüğüm bu tırmanışımızda kötü hava dışında sıkıntı yaşamadan 4 saat gibi bir sürede zirvemize ulaştık.

  Zirvenin kuzeyinde kuytu bir yerde kahvaltı ve sıcak çaylarımızı içtikten sonra 11.45 gibi inişe başladık.

  Bazı arkadaşlarımız soğuktan çok fazla etkilendiği için hızlı bir şekilde inişe geçtik. Bir çok kış faaliyeti yaptık ama bu unutulmazlar arasında yerini alacaktır.

  Olukbeline bıraktığımız araçlarımıza ulaştığımızda saatler 13.40 ı gösteriyordu. Keyifli bir faaliyeti daha kazasız bir şekilde geri bıkmanın huzuruyla Isparta ya dönüşe geçtik.

  Faaliyetimize katılan sporcularımıza ve görseller için M.Bilal Gök arkadaşımıza teşekkür ederiz.

  Ayrıca dağcılık camiasının 11 Aralık Dünya Dağ Günü Kutlu Olsun” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler