• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Çiftçiye Kuraklık Ödemesi Müjdesi

  Çiftçiye Kuraklık Ödemesi Müjdesi

  Çiftçiye Kuraklık Ödemesi Müjdesi

  Çiftçinin beklediği müjde nihayet geldi. Kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

  2021 yılında iklim faktörlerine bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere doğrudan gelir desteği ödemesi yapılacak.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, destekten yararlanacakların, Çiftçi Kayıt Sistemi içinde bulunmaları ve arpa, buğday, nohut, mercimek, yulaf ve çavdar ürünlerini ekmiş olmaları gerekiyor.

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek.

  Konuyla ilgili İl Tarım Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

  Destekleme ödemesi, yetersiz yağış nedeniyle kuru şartlarda üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar,  yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde % 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılacak.

  Karara göre verim kayıpları oranlarına göre destek miktarı dekara 30-100 TL arasında doğrudan olacak.

  Desteklemeden yararlanacak ürünlerdeki verim kaybı oranları; meteorolojik veriler, TARSİM kayıtları ve İl/İlçe Hasar tespit Komisyonları kayıtları dikkate alınarak İl/İlçe Tahkim Komisyonları tarafından belirlenecek.
  Destekleme uygulamasında 2021 yılı ÇKS kayıtlarının esas alınması nedeniyle desteklemeden yararlanacak çiftçilerden ayrıca başvuru alınmayacaktır.

  Bununla birlikte çiftçilerin bu desteklemeden yararlanmak istememeleri halinde, taleplerini İl/İlçe Müdürlüklerine 08.10.2021 tarihi mesai bitimine kadar bildirmeleri gerekmektedir” denildi. (YILDIRIM ERSOY)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler