• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Çay Varsa Muhabbet Vardır

  Çay Varsa Muhabbet Vardır

  Çay Varsa Muhabbet Vardır

  Muhabbetlerin durağı, çayevlerine Pandemi bir hayli etki etti. Isparta’da Özlem Çayevi işletmecilerinden Rasim Aydın, bu süreçte nasıl etkilendiklerini ve çayın hikayesini Demokrat Muhabirine anlattı.

  Çay varsa umut ve muhabbet var demektir. En koyu sohbetlerin vazgeçilmezi, soğuk havalarda iç ısıtan tadıyla yorgunluğu yok eden çayın, yapılışını ve püf noktalarını Özlem Çayevi sahiplerinden Rasim Aydın anlattı. Aydın “Çayın fiyatı ucuz etkisi büyüktür. Her yudumda çıkan sözcüklere anlam katar. Özlem çay evinde içilen çayın şekeri de muhabbetidir. Severek yaptığımız bu işten geçimimizi sağlıyoruz. Ortağım Abdullah Karaer ve ben uzun yıllardır Özlem çay evimizi işletiyoruz. Bir yılı aşkın yaşadığımız pandemi dönemi işlerimizi duraklatsa da geçilen yeni normalleşme bize biraz kan oldu. Isparta Çarşı Merkezde hemen hemen bütün esnaflara giden çayımız herkesin damağında tat bırakıyor. Dolayısıyla geri dönüşler bizim işimize daha bir canla sarılmamıza vesile oluyor.  Tabi bu kadar tutulma sebeplerimizi de es geçmemek gerekir.” Şeklinde konuştu.

  Özlem Çayevi işletmecilerinden Rasim Aydın, en çok tercih edilen çayevi olmanın sırlarını anlattı. Aydın,  “İş yapmak ayrı severek yapmak  apayrıdır. Bir bardak çayın hikayesi topraktaki ağacına kadar uzanır. Çünkü birçok işlemden geçer. Bu kadar değerli bitkinin bizde hakkını vermeye çalışıyoruz. Bizim önceliğimize gelecek olursak  ocağımızdaki çay kaliteli olmalı en birinci özelliği budur. Şartlar ne olursa olsun Özlem Çayevi ailesi olarak kaliteli üründen hiçbir zaman vazgeçmedik. Bir başka detayda demlenecek olan çaydanlığın içerisine torba koymuyoruz çünkü sağlıklı değil ve çayın tadını öldürür. Üçüncü adımda ise demlenen çayı ocaktan alıp bir kenarda bekletiyoruz demi oturması için. Ocakta bırakılırsa acı olur. Bu işlemlerden sonra sürekli olarak çamaşır suyu ile yıkanan cam bardaklarımıza çayımızı katıp servis ediyoruz. Uzak mesafede olan müşterilerimize götürülen çayın taptaze, sıcak ve hızlı servis etmek ciddi bir tecrübe, soğuk havada ise sıcak çay siparişi apayrı bir çeviklik gerektiriyor. Tüm bu uygulamaların yanı sıra birde içtenliğimizi katınca ortaya güzel sonuçlar çıkıyor” Dedi.

  Özlem Çayevi sahiplerinden Rasim Aydın son olarak pandemide aldıkları önlemlerden ve yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti. Aydın “Pandemi hepimizi çok etkiledi. Bu süreçte biz devletten bir miktar destek aldık ancak verilen destek ne kira ödemelerimize nede kredi borcumuzun ödemelerine yetti. Maddi olarak çok zorlandık.  Bu bağlamda 1 Temmuz’da her yerin tamamen açılma haberine çok mutlu olsak da bir süre zararımızı kapatmaya yetmeyecek kazancımız. Çünkü pandemi döneminde insanların dışarıdan bir şey yemeleri ve içmeleri risk teşkil ettiğinden ötürü çay satışlarımız yarı yarıya düştü. Neyse ki devamlı müşterilerimiz bizim nasıl çalıştığımızı bildikleri için güvenleri tamdı. Pandemiden önce de sonra da bardaklarımızı sürekli olarak çamaşır suyunda yıkıyoruz. İşimiz ne kadar yoğun olursa olsun hijyen en dikkat ettiğimiz konulardan birisi.” Şeklinde konuştu. (YILDIRIM ERSOY)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler