• Haberler> > Bir Yumak İp, Dünyam Oldu

  Bir Yumak İp, Dünyam Oldu

  Bir Yumak İp, Dünyam Oldu

  Isparta Tuhafiyeciler Sitesinde el emeği ürünlerin satışını yapan 65 yaşındaki Mükerrem Çetin, “Bir yumak ip, dünyam oldu. Dertlerimi sıkıntılarımı o iplerle ilmek ilmek işleyerek bugünlere gelebildim. Şimdi öğrencilerini yetiştiren bir örgü eğitmeniyim ” Dedi.

  Emekli yaşını doldurmuş olmasına rağmen primlerini ödeyememiş ve hala çalışmaya devam eden Mükerrem Çetin, zorlu hayat şartlarında aşık olduğu mesleğine sımsıkı tutunmuş vaziyette. Gelirinin giderinden az olduğuna yakınsa da yaptığı örgü işleri sayesinde birçok hemcinsine örnek olan Çetin, “ Ekonominin bıçak sırtı olduğu şu dönemlerde beni en çok etkileyen biten iplerin yerine yenisi alamamam oldu. Fakat örgü işini öğrettiğim öğrencilerimin ekmek parasını kazanmaları onlara kendi ayakları üzerinde durmalarına vesile olabilmek paha biçilmez bir mutluluk” dedi.

  Örgü işine elinin yatkınlığı sayesinde ünlü sunucu Derya Baykal ile de tanışma fırsatı bulan başarılı örgü eğitmeni Mükerrem Çetin, Aslen Samsunlu olup çok uzun yıllar önce Isparta’ya taşınmaya karar verdik. Özel hayatım ile ilgili sorunlarımdan ötürü gelmek zorunda kaldığım güller diyarı şehir bana ikinci kez yuva oldu. İlk başta tabi ki yabancılık çeksem de edindiğim çevre çok büyük destekçim oldu. Samsunda yaşadığım zorlu mücadelemden sonra burada tutunmam kolay olmadı. Bakmakla yükümlü olduğum çocuklarımın karşısında güçlü olmak zorundaydım. Bu konuda attığım adım benim kendimi en iyi ifade etme biçimim olan örgü işine atıldım.  Gecelere kadar uğraşıp sattığım ürünlerim ile birikimler yaptım. Çocuklarımın ve evimin masraflarını karşıladım. Bildiğim işi kendime saklamak yerine eşe dosta da öğreterek gerekli eğitim ve sertifikalarımı tamamladım. Eğitimli bir örgü eğitmeni olarak işlerimi düzene soktum ve şuan bir dükkan işletiyorum. Evet, ekonomi şartlar zorlamış olabilir Ama ne olursa olsun işime olan saygım ve sevgim 65 yaşıma meydan okuyor. Bu yaşta geceleri bile gelen siparişlerimi yetiştirmeye çalışıyorum. Bütün bu zinde kalışlarımı n altında yatan bir diğer sebep ise örgülerini yapmış bir emekle hazırlamış kadınların ürünlerini dükkânımda görücüye çıkarıyorum. Sadece kendim için değil onlar içinde çalışıyorum. Kısacası ben bir gün dükkânıma kilit vursam onlarca hanenin ekmek kapısını kapatmış olurum. Sorumluluk büyük, ekonomik şartlar kötü. Umarım her şey biran önce düzelir” dedi.

  (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler