• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Artık Dayanacak Gücümüz Kalmadı

  Artık Dayanacak Gücümüz Kalmadı

  Artık Dayanacak Gücümüz Kalmadı

  Atanamayan Öğretmenler bir araya gelerek sesini duyurmak için kitlesel basın açıklaması yaptılar. Öğretmenler, “Bizler de eğitime hayatını adamış gönüllü eğitim neferleriyiz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Atamamız bir an önce yapılmalıdır” dediler.

  Bugün Türkiye genelinde eş zamanlı olarak kitlesel basın açıklaması yapan ve Isparta’da Belediye İşhanı Önünde toplanan Atanamayan Öğretmenler, atanamamalarından dolayı yaşadıkları mağduriyeti haykırdılar. Atanamayan Öğretmenlerin bu etkinliğine Eğitim Bir – Sen Isparta Şubesi Başkanı Hüseyin Arslan ve Yönetim Kurulu da tam kadro katılarak destek verdi.
  Söz konusu etkinlikte atanamayan öğretmenler adına basın açıklamasını Öğretmen Ayşenur Korkut okudu. Korkut açıklamasında; “Bizler hayatlarını eğitime adamış ve geriye kalan hayatlarını yine eğitimden yana kullanmaya gönüllü eğitim neferleriyiz. Bu uğurda canla başla mücadele eden ve atama bekleyen biz öğretmenlerin temennisi; sesimize kulak verilmesi, umudumuza ışık olunması ve buna bağlı olarak mezun olmuş ve mezun olacak öğretmenlerimizin hem kendi hem de ülkenin yarınlarına daha umutlu bakabilmelerine yardımcı olunmasıdır.
  “ATANAMAYAN ÖĞRENMEN SAYISI HER
  GEÇEN YIL ÇIĞ GİBİ ARTMAKTADIR”
  Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken 2020 Eğitim Bilimleri sınavına 432 bin 753 kişi başvurmuştur. Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, yukarıda belirttiğimiz, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ile kıyaslanınca; 60 bin öğretmen atamasının gerekliliğini bir kez daha anlıyoruz.
  Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye Eğitim Sistemine vurulmuş bir baltadır. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik; hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye Eğitim Sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır.
  “ÖĞRETMEN ADAYI DEĞİL,
  ÖĞRETMENİN BİZZAT KENDİSİYİZ”
  Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil öğretmen adayı olarak anılmamız bizi derinden üzmektedir. Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli, veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Öğretmen olmak devletin bir kurumuna atanmak demek değildir. Tüm öğretmenlerimiz genç dimağlara rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün
  zaten adaylık statüsünden çıkmıştır.
  En son yayınlanan Sayıştay Raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır. Sn. Bakanımız Ziya Selçuk’un 5 Ekim’de yaptığı konuşmasında bahsettiği pandeminin devam etmesi halinde eğitimde İkili Sisteme geçilmesi ya da Sınıf Mevcutlarını Düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şuan var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır.
  “ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN
  ATAMASI YAPILMALIDIR”
  Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile
  60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin Eğitim Sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır. Atama bekleyen öğretmenlerin var olan problemlerini ve çözüm önerilerini sunduğumuz bu yazımızda bütün atama bekleyen öğretmenlere umut olacağınızdan, biz öğretmenleri geleceğe daha emin adımlarla ulaştırmak için hazırladığımız problemleri görmezden gelmeyeceğinizden son derece eminiz.
  Bu problemlerin çözümü sadece atanamayan öğretmenler için değil Türkiye Eğitim Sistemi‘nin daha aydınlık yarınlara ulaşması için atılacak büyük bir adım olacaktır. Ülkece buna destek çıkılması, yarınlarımızın eğitim sistemini olumlu yönde etkileyeceği gibi öğrencilerine kavuşacağı günün hayaliyle gün sayan,
  hâlâ umudunu yitirmemiş ataması yapılmayan öğretmenlerimize ve yetiştireceği mutlu nesillere umut olacaktır. Atama bekleyen öğretmenler adına düzenlediğimiz basın açıklamasının basın mensupları ve öğretmenlerin her daim destekçisi kıymetli halkımız sayesinde gerekli yerlere ulaşacağından şüphemiz yoktur. Aynı şekilde sn. Devlet büyüklerimizin, bu konuda gerekeni yapacağından hiçbir kuşkumuz yoktur.
  Basın açıklamamıza son vermeden önce ebediyete uğurladığımız Şehit Şenay Aybüke Yalçın, Oğuz Uysal, Necmettin Yılmaz, babası ile birlikte şehit edilen Neşe Alten Öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, geleceğimizin onların umudu kadar berrak ve temiz olmasını diliyorum” dedi.
  ARSLAN; “YETKİLİ SENDİKA OLARAK
  GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPACAĞIZ”
  Atama bekleyen öğretmenlerin kitlesel basın açıklaması etkinliğine katılarak onlara destek veren Eğitim Bir – Sen  Isparta Şube Başkanı Hüseyin Arslan da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, atanamayan öğretmenlerin bu belirsiz bekleyişlerinin  zor bir süreç  olduğunu,  arkadaşların bu haklı taleplerinin yetkililerce önemsenmesi gerektiğini belirterek; “Biz yetkili sendika olarak  genel merkezimiz nezdinde Bakanlığımızla görüşüp  üzerimize düşen payı ve gerekli özveriyi gösterip arkadaşlarımıza destek olacağımızı ve bu yolda beraber yürüyeceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.
  Atanamayan Öğretmenler yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. (www.medya32.com/11.03.2021/10:30)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler