• Isparta Objektif Gazetesi
  Haberler> > Almak İçin Değil Satmak İçin Geliyorlar

  Almak İçin Değil Satmak İçin Geliyorlar

  Almak İçin Değil Satmak İçin Geliyorlar

  Isparta Kuyumcular Derneği Başkanı Aytekin Hızlan yükselişi durdurulamayan altın hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Altına yatırımın eskilerde kaldığını söyleyen Hızlan, yatırımlarını altından yana kullanan birçok insanın ise altınlarını satmak için kuyumculara geldiğini belirtti.

  Ülkemizde güvenli liman olarak adlandırılan altın, çoğunlukla yatırım için kullanılmaktadır. Geçmiş yıllardan bu yana altın fiyatlarındaki yükseliş göz önünde bulundurulduğunda en fazla kazandıran yatırım araçlarından bir tanesi olmuştur. Isparta Kuyumcular Derneği Başkanı Aytekin Hızlan yükselişi durdurulamayan altın hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Altına yatırımın eskilerde kaldığını söyleyen Hızlan, yatırımlarını altından yana kullanan birçok insanın ise altınlarını satmak için kuyumculara geldiğini belirtti.

  Altın ne zaman düşecek? Daha yükselecek mi? Bugün altın fiyatları düşer mi? şu an altın bozdurmak mantıklı mı? Gibi birçok sorunun cevabını arayan altın yatırımcıları bu soruların cevabını duymak istiyor.

  Altın birikiminin azaldığını ve Türkiye piyasasında bir anda katmerlenerek değer kazandığını belirten Isparta Kuyumcular Dernek Başkanı Aytekin Hızlan, altın hakkında en çok merak edilen soruları cevapladı. Hızlan “Pandemiden buyana altın alanlar büyük bir kar elde etmiş durumda. Özellikle şu 15- 20 gün içerisindeki doların hareketlenmesi altını daha da yukarı taşıdı. Ama dünya piyasasında altının çok hareketlendiğini söyleyemem. Pandemiden sonraki hareketi 1600-1900 Dolar arasında gidip geliyor. Fakat Türkiye’de altının bu kadar değer kazanmasının nedeni merkez bankasının ve para politikası kurulunun faiz indirimine gitmelerinden kaynaklı. Piyasa bunu ters bir şekilde algılayıp, doların biranda 8,48 – 8,50’lerden maalesef 11 TL’yi gördü. Doların bu fiyata kadar çıkmasının altına muazzam bir getirisi oldu. On günde yüzde 15 gibi bir prim sağladı. 10 – 15 gün öncesinde biz altının gramını 480-500 civarında satarken şu anda 600 lirayı geçmiş durumda. Yatırımcısına ciddi bir kar sağladı.” Bilgilerini kaydetti.

  ALTIN UZUN VADEDE GETİRİ SAĞLAR

  Altın yatırımcısının Doların yükselişi ile birlikte kar sağladığını belirten Isparta Kuyumcular Dernek Başkanı Aytekin Hızlan “Altın fiyatlarının ne olacağını kimse kestiremez.  Bazen altın bozdurmaya gelen müşteri kararından vazgeçip ertesi gün değerine değer katmasından kaynaklı tekrar bozdurmak için gelebiliyor. Ama ne olursa olsun altın daima kazandıran bir meta olmasından kaynaklı her zaman yatırımcısının yüzünü güldürmüştür.  Ancak Türkiye’de geçmiş yıllardan bu yana altına yatırım yapan vatandaş ekonomik sıkıntılardan ötürü yastık altından altınlarını çıkarmak zorunda kaldı. En azından eskiye nazaran altın almak yerine bozdurmaya gelen insanları şimdi ile kıyasladığım zaman. Yazın Isparta’da düğün sezonun açıldığı zamanlar bile bu yıl altın alıcısı çok azdı. Çünkü insanlar artık altından ziyade ev eşyalarımız tam olsun, eksik olmasın mantığı ile taksitlendirme ile eşya alımına yöneldi. Alım gücünün düşmesi buna en büyük etken.” Şeklinde konuştu.

  ALTIN BİRİKİMİNE EN BÜYÜK ENGEL KREDİ KARTLARI

  Yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan kredi kartlarının altın biriktirmede büyük bir engel olduğunu söyleyen Aytekin Hızlan “Altına yatırım konusunda fiyat yüksekliğinden ötürü insanlar zorluk çekebilir. Ama şöyle bir gerçekte var; Eskisi kadar kimse birikim de yapmıyor. Özellikle 2000-2010 yıllarından sonra bizim arkamızdan gelen Z kuşağı maalesef tüketime yönelik çok fazla harcama yapıyor. Bunun en büyük sebebi de kredi kartının çok fazla yaygınlaşması. Enflasyonun yüzde 10-15 seviyesinde olmasından kaynaklanan fazla vade farkının alınmaması ve teknolojinin gelişmesi gibi etkenler var. 20 sene önce kredi kartı bu kadar yaygın değilken senet ile para verilir ya da alışveriş yapılırdı. Tabi senetle de herkese bir şey vermezdi kimse. Doğal olarak birikim yapılır, ondan sonra ihtiyaç ne ise o alınırdı. Şimdi parayı peşin ödemeden 12-24-36 ay taksite kadar bölünüp insanlar istediklerini alabiliyor. Ama bu aslında birikim ve tasarrufta ciddi bir dezavantaj sağlıyor. Daha maaş almadan insanlar eksiye düşe düşe geriden geliyor.  Anlık yükselişlerde ve düşüşlerde yatırımcılara büyük avantaj sağlayan altını biriktirmek için de doğal olarak elde avuçta para kalmıyor. Bankalar çok büyük kar ederken maalesef vatandaş eziliyor. Bu yüzden ayağını yorgana göre uzatmak önemli.” İfadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ) 

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler